Uważaj na SMS-y o tej treści! To mogą być oszuści

Uważaj na SMS-y o tej treści! To mogą być oszuści

Mimo że wielu z nas wydaje się, że nie damy się nabrać na żadne oszustwo, to może się okazać, że jest jeszcze wiele kanałów, których nie kojarzymy z tego typu działalnością. Jednym z nich są wiadomości tekstowe wysyłane na nasz numer telefonu, czyli SMS-y. W dzisiejszych czasach raczej nie spodziewamy się, że nasz numer telefonu trafi w nieodpowiednie ręce, jednak często zdarza się, że oszuści dysponują całkiem sporą bazą numerów.

SMS-y z nieznanego numeru to już przeżytek

Kiedy jeszcze niewiele osób miało komórki, a najpopularniejszym żartem było męczenie kogoś przez telefon, sporo osób mogło nabrać się na SMS o dziwnej treści wysłany z nieznanego numeru. Dziś raczej jesteśmy bardziej ostrożni i nie zakładamy, że jakiemuś naszemu znajomemu padła bateria, a że akurat znał nasz numer na pamięć, to pisze z pożyczonego aparatu. Oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę, używają więc aplikacji, które pozwalają im dowolnie modyfikować swoją nazwę, zmieniając ją na przykład na najpopularniejsze nazwy kontaktów, takie jak „mama” czy „tata”, ale także nazwy popularnych sklepów, które często wysyłają SMSy do swoich klientów w celu przekazania im informacji o różnego rodzaju promocjach czy zmianach w regulaminie korzystania z ich usług.

Podejrzane linki wysyłane SMS-em

Dziś oszuści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie klikniesz link, który przyśle Ci SMS-em ktoś, kogo nie znasz. Dlatego wykorzystując sztuczkę opisaną powyżej, mogą podszyć się pod znaną sieć sklepów albo agenta z urzędu skarbowego i zapewnić Cię, że przesłany link pozwoli Ci otrzymać pełny wgląd w złożone przez siebie wnioski albo rabat na następne zakupy. Czasami jest to link do aplikacji na telefon, którą według treści SMS-a masz pobrać, żeby otrzymywać informacje o paczce, którą zamówiłeś. To standardowe metody, które przeważnie działają i albo pobudzają ciekawość, albo wzbudzają strach. Obie emocje są dla nas bardzo niebezpieczne i mogą sprowokować nas do nieodpowiednich zachowań, w wyniku których zainfekuje swój telefon albo udostępnimy oszustom swoje wrażliwe dane.

Kiedy znajomy prosi Cię o przelew

Takie wiadomości rzadko przychodzą SMS-em, co tylko działa na korzyść oszustwa. Jeśli ktoś chce wyłudzić od nas pieniądze, może podszyć się pod naszego znajomego. Wystarczy, że zmieni nazwę kontaktu na „brat” albo coś podobnego i w ten sposób zwiększy swoje szanse na to, że nie zostanie zignorowany od razu. Zazwyczaj prosi nas o przelew albo użyczenie swojego numeru BLIK, aby pilnie zapłacić za coś, co nie może czekać, na przykład za paliwo. Wiele osób nie jest podejrzliwych, szczególnie jeśli nazwa kontaktu się zgadza, a my często pożyczamy innym pieniądze na drobne wydatki. Czasami oszust nie trafi, ale nawet jeśli jedna na dziesięć osób przeleje mu pieniądze, to i tak będzie do przodu. Numer pewnie jest na kartę albo używa innych zabezpieczeń, które uniemożliwiają nam znalezienie go.

Zawsze weryfikuj numer

Twój numer telefonu jest ogólnie dostępny, jeśli choć raz trafił do sieci czy innej bazy danych. Nie możemy niczego z tym zrobić, pozostaje nam być czujnymi. Uważaj na to, jakie numery do Ciebie piszą i co Ci proponują. Sprawdzaj, czy dany numer oficjalnie należy do firmy, za którą się podaje. Nie ufaj dobrym ofertom czy zastraszającym wiadomością. Nic się nie stanie, jeśli SMS jest prawdziwy, a Ty go zignorujesz, ale w odwrotnej sytuacji możesz stracić oszczędności życia.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *