Co zrobić, aby Twój dzień był bardziej produktywny?

Co zrobić, aby Twój dzień był bardziej produktywny?

Jak możemy uczynić nasz dzień bardziej produktywnym, biorąc pod uwagę zadania, które są dla nas naprawdę ważne? Pięć prostych kroków pomoże Ci poczuć się bardziej skoncentrowanym i pewnym siebie, przy jednoczesnym zachowaniu codziennej produktywności. U niektórych osób konieczność skupienia się na wykonywaniu wielu zadań w ciągu dnia, wywołuje odczucie przytłoczenia, rozproszenia i wyczerpania. Szczególnie frustrujące i zniechęcające może być pojawianie się coraz to nowych zadań – mimo wykonywanej pracy, lista zadań wcale nie maleje. Z tego powodu możemy mieć skłonność do zadręczania się, czy uda nam się zrealizować wszystkie sprawy, czy też w natłoku zadań nie zapomnimy o czymś naprawdę istotnym.

W tej sytuacji kluczowa wydaje się umiejętność skoncentrowania się na jednym, konkretnym zadaniu i świadomym uwolnieniu od stresu i presji związanej z sprawdzaniem listy zadań na dany dzień. Przyznajmy szczerze – skupienie się na jednym zadaniu nie zawsze jest łatwe. Nasze myśli chcą nas rozpraszać, nasze oczy chcą widzieć naszą listę rzeczy do zrobienia, nasze uszy słyszą dźwięki wiadomości w telefonie lub e-mailu. Już same odgłosy, które słyszymy i obserwujemy w naszym widzeniu peryferyjnym, pełzające myśli o rzeczach, które musimy zrobić, wystarczą, aby napełnić nas niepokojem . I oczywiście te uczucia sprawiają, że jesteśmy mniej skupieni i mniej produktywni.

Jeśli będziemy całkowicie szczerzy wobec siebie, zdamy sobie sprawę, że duża część presji, jaką odczuwamy, aby „zrobić wszystko” pochodzi od nas samych .

  • Czy świat się rozpadnie, jeśli nie zrobimy dziś wszystkiego?
  • Czy będziemy leniwymi i słabymi ludźmi, jeśli osiągniemy mniej niż zamierzaliśmy?
  • Czy stracimy klientów, jeśli zakończymy sprawę jutro zamiast dzisiaj?

Ten artykuł w żadnym wypadku nie ma na celu zachęcenia do rezygnacji z ważnych zadań lub odkładania spraw na później. Doświadczenie wielu osób pokazuje, że dla odczuwania własnego komfortu, rozsądniej jest planować mniej rzeczy dziennie, jednak angażując się w ich wykonywanie. Właśnie takie angażowanie i uporządkowanie sprawiają, iż nie tylko wzrasta nasza produktywność, ale potrafimy cieszyć się tym, czym się zajmujemy. A kiedy lubimy to, co robimy, robimy to skuteczniej i dokładniej, wykonujemy prace lepszej jakości, jesteśmy w pełni zaangażowani w biznes i stajemy się bardziej otwarci na kreatywność i zrozumienie. Jak więc możemy promować tę „zaangażowaną produktywność” w naszym życiu w obliczu naszych myśli, rozproszenia i naszego niepokoju?

Pięć prostych rzeczy, które sprawią, że nasz dzień będzie bardziej produktywny

1. USTAL OD TRZECH DO PIĘCIU CELÓW NA DZIEŃ

Nie pisz długiej listy 101 rzeczy do zrobienia przed południem. Zamiast tego wyznacz kilka niepodlegających negocjacjom celów na dany dzień. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz zrobić więcej. Działając w ten sposób zmniejszysz presję, którą sam na siebie nakładasz, umieszczając coraz to nowe cele, a nie realizując dotychczas ustalonych. Jeśli Twoje cele obejmują wiele kroków i dłuższy czas trwania (na przykład: praca nad planem marketingowym, tworzenie budżetu, pisanie artykułu na blogu), po prostu stwórz sobie trzy zadania. Jeśli Twoje cele są mniejsze i zajmują mniej czasu, pozwól sobie na pięć dziennie.

2. WYZNACZ DODATKOWY CZAS

Określ, ile czasu potrzebujesz lub chcesz poświęcić na każdy cel. Bądź realistą co do tego, co możesz osiągnąć, jeśli skoncentrujesz się głęboko na zadaniach. Następnie dodaj 30-60 minut do swojego czasu . Możesz ich nie potrzebować, ale nie będziesz czuł się pod presją. Ustal czas, w którym rozpoczniesz pracę nad swoim celem. Jeśli jeszcze nie skończyłeś, zdecyduj, czy chcesz przejść do następnego celu, czy też pierwszy cel jest ważniejszy – wtedy bez względu na opóźnienia, ukończ go.

3. WYELIMINUJ ROZPRASZACZE

Przed rozpoczęciem pierwszego zadania posprzątaj biurko, zamknij wszystkie niepotrzebne przeglądarki na komputerze, wyłącz telefon i zamknij drzwi. Nie pozwól, by skusiło cię coś, co przykuwa twoją uwagę i odwraca cię od tego, co robisz. Dla wielu osób to naprawdę duże wyzwanie, ale kluczem do zmian, jest uznanie, że to najważniejszy krok na tej liście. Nie oszukuj się – czynniki rozpraszające po prostu zabijają produktywność.

4. POZWÓL SOBIE NA PRZERWY I NAGRODY

Jeśli ogólnie trudno Ci się skoncentrować, nawet bez rozpraszania uwagi, podziel swój cel lub zadanie w odstępach 15-minutowych . Ustaw zegar i pracuj spokojnie przez 15 minut, a następnie zrób sobie 5 minutową przerwę i nagrodź się czymś, co nie odciąga Cię od zadania (bez e-maili, telefonów, smsów itp.). Wstań i rozciągnij się. Zamknij oczy i oddychaj. Wyjrzyj przez okno. Wróć na miejsce. Pomiędzy każdym z Twoich codziennych celów rób sobie dłuższe przerwy, aby coś przekąsić, sprawdzić e-maile, odebrać telefony i nie tylko. Nie pozwól, by przerwa przeciągała się w nieskończoność – ustal limit czasu i trzymaj się go.

5. ZAKOŃCZ DZIEŃ Z POCZUCIEM ZADOWOLENIA

Po wykonaniu ostatniego zadania przejrzyj pracę, którą wykonałeś dla każdego ze swoich celów. Jeśli nadal masz czas, wybierz inne zadanie priorytetowe i wykonaj te same czynności, co powyżej. Dodawaj zadania priorytetowe, aż poczujesz, że Twój dzień był naprawdę produktywny.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *