Kto dzwoni z nieznanego lub zablokowanego numeru

Dowiedz się, kto dzwoni do Ciebie z nieznanego lub zablokowanego numeru

Wyłudzenia i spam są coraz częstsze. Trudno ich nie odbierać, ponieważ numer jest wyświetlany jako „nieznany”. Gdy nie ma numeru identyfikującego rozmówcę, nie można mieć pewności, czy to spam, czy ważny telefon, na który czekamy.

Jeśli oczekujesz na ofertę pracy lub telefon od klienta, niewiedza o tym, kto dzwoni, może pogorszyć sytuację. Ponadto nie można zablokować spamerów, jeśli ich numery nie są wyświetlane. Naciśnij lub kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jakie działania podejmują najpopularniejsi operatorzy telefoniczni w związku ze spamem wywoływanym przez robocallerów.

Na szczęście istnieją sposoby, aby dowiedzieć się, kto dzwoni do Ciebie z nieznanego lub zablokowanego numeru. Przygotowaliśmy ten pomocny przewodnik na temat tego, jak sprawdzić nieznany numer dzwoniącego. (Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie: „Co to znaczy nieznany rozmówca?” lub „Jak zablokować nieznane połączenia w telefonie iPhone?”, również to wyjaśnimy). Zapobiegaj anonimowości spamu i oszustwom, stosując kilka z tych sztuczek, zaczynając od prostych technik śledzenia.

Gwiazdka sześć dziewięć *69

Niepożądane połączenia telefoniczne mogą być bardzo frustrujące. Aby uzyskać odpowiedź, musisz wpisać w pasku wyszukiwania hasło takie jak „no caller ID how to find out who called” lub „how to find out no caller ID”.

Może to jednak zająć dużo czasu. Gdy tajemnicze połączenia telefoniczne zapychają Twój rejestr połączeń, ta sztuczka z wyszukiwaniem numeru telefonu pomoże Ci zidentyfikować nieznany numer dzwoniący na Twoje urządzenie. Wykonaj te kroki, a nie będziesz już musiał grymasić, gdy spojrzysz w dół na swój telefon i zobaczysz, że dzwoni do Ciebie nieznany numer.

Być może słyszałeś o numerze *67 lub używałeś go, aby ukryć swój numer przed osobą, do której dzwonisz. Czy wiesz, że istnieją podobne numery, które możesz wybrać, aby odpowiedzieć tym anonimowym rozmówcom.

Pierwszą z nich jest *69, która umożliwia namierzenie numeru osoby, która jako ostatnia do nas dzwoniła. Działa to nawet w przypadku połączeń anonimowych lub ukrytych, dzięki czemu można uzyskać numer telefonu i dokładną godzinę połączenia.

Po uzyskaniu ukrytego numeru telefonu można go zablokować w telefonie, aby nie mógł już do nas dzwonić.

Wybierając *69, można również od razu oddzwonić na dany numer, więc jeśli chcesz się skonfrontować z osobą dzwoniącą w sprawie oszustwa lub spamu, możesz to zrobić. Nie należy jednak oczekiwać, że uzyskamy od niego jakiekolwiek informacje lub zostaniemy usunięci z jego listy.

Inny numer, którego można użyć do śledzenia połączenia, to *57. Jeśli uważasz, że osoba wyłudzająca informacje lub rozsyłająca spam nęka Cię, skorzystaj z tego numeru. *57 zapewnia uzyskanie numeru telefonu i informacji o połączeniu *69, ale wykracza poza ten zakres.

Po wybraniu *57, uzyskane informacje są przekazywane policji. Usługa telefoniczna zarejestruje połączenie *57 w specjalny sposób, dzięki czemu władze będą mogły łatwiej zlokalizować i aresztować osobę nękającą użytkownika.

Po uzyskaniu połączenia z numerem *57 należy również zadzwonić na policję, przedstawiając pisemny rejestr połączeń od napastnika, aby policja mogła podjąć odpowiednie działania. Jeśli uważasz, że anonimowy rozmówca kontaktuje się z tobą zbyt często, warto skorzystać z tego numeru; w przeciwnym razie pozostań przy *69.

Uwaga: Wiele firm telefonicznych pobiera dodatkowe opłaty za połączenia z numerami *69 i *57, więc nie zdziw się, jeśli zobaczysz kilka dodatkowych opłat na rachunku za korzystanie z tych numerów. Ponadto, nie każdy operator telefoniczny oferuje te usługi. Sprawdź u swojego operatora, czy ma taką możliwość.
Skontaktuj się z dostawcą usług telefonicznych

Wspomnieliśmy już, że należy zadzwonić do operatora, aby sprawdzić, czy oferuje on kody śledzenia połączeń. Jeśli nie, lub jeśli potrzebujesz pomocy w walce ze stałym spamerem, możesz skontaktować się bezpośrednio z operatorem w sprawie usług identyfikacji numeru dzwoniącego. Być może uda Ci się nawet dowiedzieć, kto blokuje Twój identyfikator rozmówcy.

Co ważniejsze, można również poprosić o anonimową identyfikację konkretnego rozmówcy. Może to pomóc w identyfikacji spamerów i umożliwić samodzielne blokowanie ich, jeśli nie chcesz płacić za abonament. Naciśnij lub kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób najlepsi operatorzy walczą z robocallerami.

Pytając o usługi i ceny operatora, pamiętaj, że istnieją również aplikacje innych firm, z których możesz korzystać.

Pobierz aplikację

Istnieje aplikacja do wszystkiego, w tym do identyfikowania nieznanych lub zablokowanych numerów, które przychodzą na Twój telefon. (Nie zalecamy polegania na sugestiach Siri). Jedną z najpopularniejszych aplikacji jest TrapCall. Aplikacja ta jest dostępna zarówno dla urządzeń z systemem iOS, jak i Android.

Informuje o liczbie anonimowych połączeń w czasie rzeczywistym i może automatycznie blokować spam. Informuje o zablokowaniu połączenia na wszelki wypadek, gdybyś chciał oddzwonić. Możesz jednak utworzyć czarną listę, a gdy ktoś zadzwoni, aplikacja odtworzy komunikat informujący, że Twój numer został odłączony.

Fałszywe numery też nie stanowią problemu. TrapCall zmusza dzwoniących do wylegitymowania się, zanim pozwolą na połączenie. Pierwszy tydzień korzystania z usługi TrapCall jest bezpłatny. Potem to 3,95 dolarów miesięcznie dla jednego użytkownika lub 7,95 dolarów miesięcznie za pakiet premium.

Pakiet premium umożliwia nagrywanie rozmów przychodzących oraz opcję odtwarzania komunikatu ostrzegawczego, aby upewnić się, że wszystko, co robisz, jest zgodne z prawem danego stanu. Ostrzeżenie nie jest obowiązkowe.

Istnieją również inne aplikacje do identyfikacji numeru rozmówcy, takie jak Truecaller. Aby dowiedzieć się więcej o aplikacji Truecaller, naciśnij lub kliknij tutaj.

Dla wszystkich nieznanych rozmówców

Celem identyfikowania nieznanych numerów telefonów jest zablokowanie tych, z którymi nie chcesz rozmawiać. Jeśli masz telefon iPhone, możesz podjąć jeszcze bardziej radykalne kroki i automatycznie blokować numery, których nie ma na liście kontaktów.

Funkcja ta nosi nazwę Wyciszanie nieznanych rozmówców. Połączenia z numerów, których nie ma w Kontaktach, nadal będą trafiać na pocztę głosową i pojawiać się na liście ostatnich połączeń, ale Twój telefon nie będzie dla nich dzwonił.

Jeśli odbierasz dużo nieznanych połączeń, ta funkcja może być dla Ciebie odpowiednia. Aby ją włączyć, wykonaj następujące kroki:

  • Przejdź do Ustawień, a następnie Telefon.
  • Przewiń w dół do nagłówka Wyciszanie nieznanych rozmówców i wybierz go.
  • Przesuń przełącznik obok opcji Wyciszenie nieznanych rozmówców w prawo, aby włączyć tę funkcję.

Podobna funkcja jest dostępna w telefonie Samsung Galaxy. Aby ją aktywować:

  • Otwórz aplikację Telefon, a następnie stuknij ikonę Więcej u dołu ekranu – to ta, która składa się z trzech pionowych kropek.
  • Stuknij w Ustawienia, a następnie w Blokowanie połączeń.
  • Ustaw przełącznik Blokowanie anonimowych połączeń w pozycji włączonej.

Jeśli masz inny typ systemu Android, możesz pobrać aplikację Should I Answer?, która jest wersją funkcji Wyciszanie nieznanych rozmówców.

Dowiedzenie się, kto dzwoni do Ciebie anonimowo, może oszczędzić Ci kłopotów i potencjalnego wykorzystania spamu i wyłudzeń. Aby uzyskać informacje o ustawie antyrobocallowej, naciśnij lub kliknij tutaj.

Niezależnie od tego, czy masz system iOS 13, czy najnowszą poprawkę do iOS 14.7, użyj dowolnej z powyższych metod, aby zidentyfikować ukryte numery telefonów i zablokować je. Możesz też całkowicie zablokować nieznane numery. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, zadbasz o swoje bezpieczeństwo i oszczędzisz sobie nieprzyjemności, co jest w 100% warte wysiłku.

Bonus: Jak rozpoznać, czy to numer spamu?

Łatwym sposobem na sprawdzenie tego jest wyszukanie numeru w Google. Jest to coś w rodzaju odwróconego wyszukiwania obrazów.

Po wprowadzeniu numeru telefonu do paska wyszukiwania może się okazać, że był on już wcześniej zgłaszany. Ludzie na forach często dzielą się historiami o oszukańczych połączeniach, publikując numery oszustów, aby cały świat mógł je zobaczyć.

Jeśli wyszukiwanie w Google doprowadzi Cię do forum, na którym ludzie dyskutują o spamerach, to jest to czerwona flaga. Jeśli jednak numer pojawia się na stronie internetowej firmy, oznacza to, że może on pochodzić od legalnej firmy.

Zauważ, że powiedzieliśmy, iż może on pochodzić z legalnej firmy. Pamiętaj, że spoofing identyfikatorów rozmówców to ogromny problem. Jeśli dzwoniący do Ciebie numer okazuje się pochodzić od firmy, nie musi to oznaczać, że to ona do Ciebie dzwoni.

Może to być sprytny przestępca w przebraniu. Na przykład w 2020 r. oszuści telefoniczni podszyli się pod numer pomocy technicznej firmy Apple, aby oszukać właścicieli iPhone’ów i przekonać ich, że doszło do naruszenia danych. Naciśnij lub kliknij tutaj, aby zabezpieczyć się przed telefonicznymi oszustwami typu phishing.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *