Czy liczba połączeń spamowych zwiększa się?

Czy liczba połączeń spamowych zwiększa się?

Pomimo prób ograniczenia zjawiska robocallingu podejmowanych przez FCC, problem ten nadal istnieje. Nie jesteś jednak całkowicie bezsilny. Zarówno właściciele iPhone’ów, jak i telefonów z systemem Android prawdopodobnie doświadczyli przynajmniej jednego kłopotliwego połączenia spamowego (a ostatnio klienci sieci Verizon otrzymują nawet spamowe wiadomości tekstowe – od samych siebie). Mimo że wyglądają jak prawdziwe numery telefonów, robocall nie jest autentyczny. Te irytujące połączenia pozostawiają zastraszające komunikaty podszywające się pod bank, urząd skarbowy lub inny urząd. Prowadzą one nawet do oszustw mających na celu wyłudzenie pieniędzy lub zapisanie użytkownika na niechciane usługi. Bez względu na to, co mówią dzwoniący, jedno jest pewne: trzeba z tym skończyć.

Spam telefoniczny jest dokuczliwy od lat, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Według firmy YouMail, specjalizującej się w blokowaniu połączeń typu „robocalls”, tylko w tym roku Amerykanie otrzymają ponad 52 miliardy takich połączeń.

W zeszłym roku Federalna Komisja Łączności postanowiła rozwiązać problem robocall, nakazując głównym operatorom sieci komórkowych rozpoczęcie korzystania z technologii Stir/Shaken. Stir/Shaken weryfikuje wszystkie połączenia przychodzące i wychodzące operatorów bezprzewodowych, które są kierowane przez ich sieci. Weryfikując każde połączenie, operatorzy mogą ograniczyć liczbę fałszywych lub sfałszowanych połączeń. Jest to jednak tylko jedna z metod powstrzymywania robocallów – nie jest to środek do celu. Nadal możesz otrzymywać spam z propozycjami darmowych wycieczek lub fałszywymi powiadomieniami o zaległych płatnościach kredytu studenckiego.

Więcej na temat Stir/Shaken można przeczytać tutaj, a w dalszej części artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, aby ograniczyć liczbę telefonów dzwoniących w ciągu dnia od potencjalnych oszustów.

Jak ograniczyć do minimum irytujące robocall’e

Według FCC istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby ograniczyć liczbę połączeń robocalls:

  • Nie odbieraj połączeń od numerów zablokowanych lub nieznanych.
  • Nie odbieraj połączeń od numerów, których nie rozpoznajesz.
  • Nie zakładaj, że połączenie przychodzące jest naprawdę z numeru lokalnego, tylko dlatego, że na taki wygląda.
  • Nie odpowiadaj na żadne pytania, na które można odpowiedzieć „tak”.
  • Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie i podaje się za przedstawiciela firmy XYZ, rozłącz się i sam zadzwoń do tej firmy. Aby znaleźć oficjalny numer, skorzystaj z witryny internetowej firmy.
  • Jeśli odbierzesz połączenie i usłyszysz nagranie w rodzaju: „Halo, czy mnie słyszysz?”, po prostu się rozłącz.
  • To samo dotyczy połączeń, w których przed połączeniem z przedstawicielem firmy trzeba nacisnąć jakiś numer.

Gdy odbierasz połączenie i reagujesz na komunikaty głosowe lub naciskasz numer, dajesz spamerom znać, że Twój numer jest prawdziwy. Mogą oni wtedy sprzedać Twój numer innej firmie lub zacząć częściej korzystać z Twojego numeru.

Gdy funkcja Ekran połączeń Google została po raz pierwszy wprowadzona na rynek, prawdopodobnie nie była zgodna z zaleceniami FCC, ponieważ odbierała i reagowała na robocall w imieniu użytkownika. Jednak Google dodał nowe funkcje do Ekranu połączeń dla swojej linii telefonów Pixel. Funkcja może teraz wykrywać połączenia robocalls i spam, i zablokować je, zanim jeszcze dotrą do telefonu. Asystent Google będzie wchodził w interakcję z rozmówcą, a jeśli stwierdzi, że połączenie jest legalne, przekieruje je na Twój telefon.

W telefonie iPhone firmy Apple dostępna jest opcja Wyciszanie nieznanych rozmówców, która umożliwia kierowanie połączeń od numerów, których nie ma w Kontaktach, Poczcie ani Wiadomościach, bezpośrednio do poczty głosowej. Każdy uprawniony rozmówca może zostawić wiadomość. W tym jednak tkwi szkopuł: często odbieramy ważne połączenia z numerów, których nie zapisujemy w telefonie, np. z gabinetu lekarskiego lub od mechanika, więc w ten sposób możemy przegapić ważne rozmowy. Jeśli jednak wszystko inne zawiedzie, a Ty jesteś zdesperowany, aby zatrzymać robocalls, jest to dobra opcja.

Jeśli otrzymujesz dużo spamu, możesz przekierować wiadomość na numer 7726 (co oznacza „spam”). Nie spowoduje to, że dany numer przestanie od razu do Ciebie wysyłać SMS-y, ale pozwoli Twojemu operatorowi sprawdzić, skąd pochodzą i położyć temu kres.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *