Jak blokować spamerskie połączenia i wiadomości?

Jak blokować spamerskie połączenia i wiadomości?

Dowiedz się, jak walczyć z plagą niechcianych dzwonków i pingów od spamerów, oszustów i telemarketerów. Życie jest wystarczająco pracowite, aby nie tracić czasu na spamerów, oszustów i telemarketerów. Niezależnie od tego, czy cierpisz z powodu natarczywych prawników specjalizujących się w sprawach o odszkodowanie, nieuczciwych informatyków, czy też eks dzwoniącego po pijanemu, istnieje sposób na powstrzymanie tych połączeń i wiadomości. W ostatnich latach główni operatorzy i producenci telefonów zaostrzyli walkę z niechcianymi połączeniami i wiadomościami, więc przyjrzyjmy się, jak można je skutecznie zablokować.

Mamy też poradniki, jak unikać spamu z jednorazowymi danymi kontaktowymi, chronić się przed atakami typu smishing oraz unikać oszustw typu phishing.

O czym należy pamiętać

Zanim przejdziemy do opcji blokowania numerów, warto wiedzieć kilka rzeczy:

 • Jeśli to możliwe, nie odbieraj połączeń od osób, których numerów nie rozpoznajesz. Dzwoniący, którzy mają coś ważnego do powiedzenia, prawdopodobnie i tak zostawią wiadomość. Niestety, nie jest to skuteczne w przypadku osób, których działalność lub zainteresowania wiążą się z dużą liczbą połączeń z nieznanych numerów.
 • Nigdy nie klikaj łącza ani załącznika w wiadomości tekstowej będącej spamem, ponieważ może to spowodować uruchomienie złośliwego oprogramowania. Jeśli to możliwe, unikaj ich otwierania.
 • Nigdy nie odpowiadaj na spam, gdyż w ten sposób potwierdzisz, że Twój numer jest ważny.
 • Jeśli obawiasz się, że połączenie lub wiadomość może pochodzić od legalnej firmy, spróbuj wpisać ten numer w wybranej wyszukiwarce.
 • O ile potwierdzenie numeru oszusta może być trudne, o tyle sprawdzenie numeru legalnego jest łatwe. Jeśli nie możesz nic znaleźć na temat numeru, zachowaj ostrożność i zignoruj go. Wyjaśnimy, jak blokować numery, ale ważne jest również zgłaszanie niechcianych połączeń i wiadomości. Jeśli jest to telemarketing, oszustwo lub spam, możesz zgłosić to do FTC tutaj. Można również dodać swój numer do rejestru „Do Not Call Registry”, choć działa on tylko w przypadku połączeń od renomowanych firm. Niestety wiele organizacji i oszustów ignoruje ten rejestr. Poniżej omówimy, jak zgłaszać numery producentom, operatorom i osobom trzecim. Im więcej osób będzie to robić, tym łatwiej będzie zidentyfikować i zapobiegawczo zablokować lub oznaczyć uciążliwe numery.

Jak blokować połączenia i SMS-y na telefonie iPhone?

Blokowanie poszczególnych numerów w telefonie iPhone jest łatwe. Oto, jak to zrobić:

 • W aplikacji Telefon stuknij opcję Nagłówki, a następnie stuknij ikonę Informacje obok numeru lub kontaktu, który chcesz zablokować. Przewiń w dół i stuknij pozycję Blokuj tego rozmówcę.
 • W aplikacji FaceTime stuknij ikonę informacji obok numeru, kontaktu lub adresu e-mail, który chcesz zablokować, a następnie przewiń w dół i stuknij opcję Blokuj tego rozmówcę.
 • W aplikacji Wiadomości otwórz konwersację z kontaktem, który chcesz zablokować, stuknij kontakt u góry, stuknij przycisk Info, przewiń w dół i stuknij pozycję Blokuj tego rozmówcę.

Gdy rozmówca zostanie zablokowany, nie będziesz otrzymywać powiadomień o jego połączeniach lub wiadomościach, ale nie będzie on w stanie powiedzieć, że został zablokowany i nadal będzie mógł zostawiać wiadomości głosowe. W każdej chwili możesz sprawdzić i odblokować dzwoniących:

 • Otwórz Ustawienia, Telefon i stuknij pozycję Zablokowane kontakty.
 • Otwórz Ustawienia, FaceTime i w sekcji Połączenia stuknij pozycję Zablokowane kontakty.
 • Otwórz Ustawienia, Wiadomości i stuknij pozycję Zablokowane kontakty w obszarze SMS/MMS.

Filtrowanie nieznanych rozmówców i nadawców

Niestety, blokowanie poszczególnych numerów nie jest zbyt skuteczne, gdy kontaktują się z Tobą telemarketerzy lub oszuści, ponieważ używają oni wielu numerów i często je zmieniają. Można jednak zrobić coś innego:

 • Otwórz Ustawienia, Telefon i przewiń w dół, aby stuknąć opcję Wyciszanie nieznanych rozmówców. Włączenie tej funkcji powoduje automatyczne wyciszanie połączeń od numerów, które nie są zapisane w Twoich kontaktach. Osoby te nadal mogą zostawić wiadomość głosową, a połączenia będą widoczne na liście ostatnich połączeń.
 • To samo możesz zrobić z wiadomościami, przechodząc do Ustawień, Wiadomości i przewijając w dół, aby włączyć opcję Filtruj nieznanych nadawców.

Jeśli otworzysz wiadomość, która okaże się spamem, zawsze stuknij łącze Zgłoś śmieci pod wiadomością, a następnie Usuń i zgłoś śmieci.

Jak blokować połączenia i SMS-y w telefonie z systemem Android

Blokowanie numerów w telefonie z systemem Android również jest proste, ale metoda różni się w zależności od producenta.

 • Na standardowym urządzeniu z systemem Android, takim jak telefony Google Pixel, otwórz aplikację Telefon i dotknij karty Ostatnie. Naciśnij długo numer, który chcesz zablokować, i stuknij opcję Blokuj/raportuj spam. Możesz zdecydować, czy usunąć zaznaczenie pola wyboru oznaczonego jako Zgłoś połączenie jako spam, a następnie stuknąć pozycję Blokuj.
 • W telefonie Samsung otwórz aplikację Telefon i przejdź do zakładki Ostatnie, stuknij numer, który chcesz zablokować, a następnie stuknij Szczegóły i Zablokuj.

Filtrowanie nieznanych rozmówców i nadawców

Jeśli otrzymujesz dużo niechcianych połączeń i wiadomości, a numery ciągle się zmieniają, możesz chcieć odfiltrować wszystkie nieznane numery.

 • Otwórz aplikację Telefon i stuknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, a następnie Ustawienia, Zablokowane numery i włącz opcję Nieznani (lub Zablokuj nieznanych rozmówców w telefonie Samsung).
 • Możesz też włączyć identyfikację dzwoniącego i ochronę przed spamem. Otwórz aplikację Telefon i stuknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, następnie Ustawienia, stuknij Identyfikacja rozmówcy i spam, aby uzyskać opcje Zobacz identyfikator rozmówcy i spamu oraz Filtruj połączenia spamowe. (W telefonie Samsung możesz po prostu włączyć identyfikację dzwoniącego i ochronę przed spamem).
 • Jeśli masz telefon Google Pixel, wypróbuj funkcję screeningu połączeń, aby Asystent Google mógł odbierać za Ciebie połączenia i generować transkrypcję. Aby to zrobić, otwórz aplikację Telefon i stuknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, a następnie
 • Ustawienia, Ekran połączeń i wybierz żądany głos. Jeśli masz włączony filtr antyspamowy, powinien on automatycznie wyświetlać połączenia, ale możesz też stuknąć opcję Ekran połączenia, gdy nadejdzie połączenie.
 • Otwórz aplikację Wiadomości i stuknij trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, a następnie Ustawienia, Ochrona przed spamem i włącz opcję Włącz ochronę przed spamem.

Wiadomości spamowe można również bezpłatnie zgłaszać swojemu operatorowi, przesyłając je na numer 7726.

Co z aplikacjami innych firm?

Istnieje niezliczona liczba aplikacji na systemy Android i iOS, które oferują ochronę przed spamem i blokowanie połączeń robocall, ale zalecamy ostrożność, jeśli zamierzasz z nich skorzystać. Aby te aplikacje działały prawidłowo, musisz zapewnić im dostęp do dzienników połączeń i kontaktów. Choć aplikacje takie jak RoboKiller (4,99 USD miesięcznie) czy Nomorobo (1,99 USD miesięcznie) są legalne, istnieje wiele pozbawionych skrupułów programów, które mogą udostępniać lub sprzedawać Twoje dane albo nie dbają o ich bezpieczeństwo. Zanim wypróbujesz aplikację innej firmy, sprawdź, jaki jest jej model biznesowy i polityka prywatności.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *