Telefony komórkowe stały się must have

Telefony komórkowe stały się must have

Telefony komórkowe stały się nie tylko must have codziennego wyposażenia poza domem, ale również naszymi najlepszymi przyjaciółmi i dostarczycielami najwspanialszej formy rozrywki. Dzięki nim wystarczy położyć się w łóżku, okryć ciepłą kołdrą i nie musimy już trzymać na kolanach ciężkawego laptopa albo siedzieć prosto przy biurku przed komputerem stacjonarnym. Wystarczy nam wziąć malutki telefon do rąk, odblokować ekran i… można działać! A raczej – niewiele działać, a przede wszystkim skupiać się na odmóżdżającej, błogiej relaksacji, najczęściej polegającej na przeglądaniu facebookowych postów, instagramowych zdjęć i rolek, a także tiktokowych filmikach.

Uwielbiamy przeglądanie artykułów prasowych, informacji ze świata, oglądanie video na YouTubie czy wielogodzinne zakupy w sklepach online. Naszym pradziadkom ciężko byłoby uwierzyć w to, że całe mnóstwo mediów mieści się w jednym, niedużym urządzeniu, które – w dodatku – mamy ciągle pod ręką! To niesamowite, ale równocześnie nieco… przykre. Czemu przykre? – zapytasz zdziwiony, zachwycony wygodą i łatwością w użyciu smartfona. Przykre jest to, że ludzie wymyślają coś, mając przy tym jak najlepsze intencje, a potem pozostali ludzie źle korzystają z tegoż wynalazku, zmieniając kompletnie jego znaczenie dla świata.

Czy nie martwi cię, że w ramach odpoczynku zamiast czytać książkę lub wyjść na długi spacer z psem, znów sięgasz po telefon komórkowy w nadziei, że dzięki niemu nieco się zrelaksujesz, odpoczniesz? Znów poświęcisz mu nie godzinę, a dwie, trzy lub cztery i tak ciężko będzie ci wstać z kanapy i wykonać w końcu te obowiązki, które wiesz, że musisz zrobić. Tak, właśnie w tym aspekcie martwimy się o ludzkość. Z dnia na dzień telefon stał się naszym uzależnieniem numer jeden. Nie potrafimy bez niego wytrzymać kilku godzin, nie mówiąc o dobie lub dwóch. I nie chodzi nawet o całkowity brak możliwości skontaktowania się – ale o odcięcie od bodźców, od których uzależniliśmy się i nie umiemy już bez nich żyć.

Jak zatem powinniśmy użytkować telefon, aby nie popadać w skrajność? Przede wszystkim nie zaniedbujmy własnych potrzeb. Coraz częściej spotykamy się z tym, że używamy telefonu podczas jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych, a nawet podczas mycia czy zasypiania. Jest to najgorsze, co może być, ponieważ kompletnie nie szanujemy naszych własnych podstawowych funkcji życiowych. Postaraj się zacząć zmiany od zrezygnowania z jedzenia z telefonem w ręku, nie zabieraj go do toalety i odkładaj minimum godzinę przed snem. To pomoże ci chociaż częściowo funkcjonować w odpowiedni sposób – po prostu, po ludzku. Będzie to już jakieś osiągnięcie, bo jeśli do tej pory nie wyobrażałeś sobie zjeść śniadania bez wpatrywania się w telefon, właśnie udało ci się wprowadzić pierwszą ważną zmianę.

Jeżeli nie radzisz sobie z odkładaniem telefonu, poproś bliską osobę o pomoc. Niech pomoże ci, przechowując telefon u siebie w określonych porach dnia. Zobaczysz, że gdy ograniczysz sięganie po telefon w tych sytuacjach, będzie ci o wiele łatwiej ograniczyć jego używanie w ogóle.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *