Jak walczyć ze smartfonadą?
Ludzi czasem ciężko zrozumieć. Wynajdują słodycze, a następnie dietetyków i siłownie, aby spalić nadmiar cukru spożytego we wszelkiego rodzaju słodkościach. Wynajdują narkotyki, a potem sposoby, jak pomóc osobom uzależnionym wyjść z nałogu. Podobnie z telefonem komórkowym – wymyślony po to, by komunikować się innymi, choćby z drugiego końca świata – cóż z tego, skoro przy okazji coraz gorzej wygląda nasza komunikacja z człowiekiem tuż obok, nie za szybką ekranu, lecz tych koło nas… Jesteśmy dość sprzecznymi istotami, przesyconymi absolutnymi absurdami i dowodzimy tym, że jesteśmy naprawdę nieobliczalni. Jakby się nad tym zastanowić, wszystko robimy na opak..tylko potem sobie człowieku walcz z najróżniejszymi przeciwnościami losu!
Skupiając się jednak na problemie nałogu smartfonowego chcemy ci przekazać, drogi czytelniku, czytelniczko, że znaleźliśmy kilka sposobów na rozwiązanie tegoż problemu. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, pomocy, zapoznaj się z nimi. Na początek radzimy znalezienie jakiegokolwiek pożytecznego zajęcia, które będzie zastępnikiem twojego nałogu (a zatem sprzętu telefonicznego). Chcemy, by było to coś, co absolutnie polubisz, wręcz pokochasz i będziesz czerpał radość, satysfakcję i spełnienie podczas wykonywania tejże czynności.
Próbuj na najróżniejsze sposoby – od szeroko rozumianej sztuki po koła naukowe, od wszelkiego ruchu fizycznego po poszerzanie horyzontów z dziedzin, którymi zajmują się totalne mniejszości. Chodzi o to, by odkryć twoja pasję, a zatem, byś chciał w niej uczestniczyć i chciał się na niej skupiać w czasie wolnym. Wówczas zauważysz, że rzeczywiście rzadziej zaglądasz do telefonu komórkowego. Potrzeba przeglądania Facebooka, Instagrama, TikToka czy YouTuba zmniejszy się na rzecz o wiele pożyteczniejszego zajęcia. Nie tylko zdobędziesz nową wiedzę, ale i poznasz nowych ludzi (jeżeli oczywiście ta nową pasja będzie skupiała się w jakiejś większej grupie ludzi). Drugim ważnym aspektem jest wprowadzenie do codziennego funkcjonowania zasady odkładania telefonu , przynajmniej godzinę przed snem. To może wydawać się drobiazgiem, ale musisz wiedzieć, że właśnie to ma kluczowe znaczenie! To czy będziesz trzy godziny przeglądał social media przed snem przekłada się na jakoś tegoż snu! Znaczy tu uczucie, gdy czujesz się kompletnie rozbity? Gdy czujesz, że chcesz spać dalej? Nadmierne użytkowanie telefonu przyczynia się między innymi do tego właśnie uczucia. Ma również znaczenie w zakresie pogorszenia wzroku, powracających bólów głowy, pogłębiania się depresji. To, że nie o wszystkich rzeczach mówi się głośno, nie znaczy, że one nie istnieją.
Jeżeli postarasz się o odłożenie telefonu godzinę przed zaśnięciem, połowa sukcesu za tobą. Teraz tylko postaraj się nie sięgnąć po niego wcześniej niż po śniadaniu. Tak, to kolejna zasada, którą należy wcielić w życie, by wyjść z telefonowego nałogu. Podczas posiłków powinieneś się skupić jedynie na jedzeniu. Inaczej zanurzasz sobie rytm odpowiedniego odżywiania, nie mówiąc o tym, że przestajesz utrzymywać kontrolę nad tym, co jesz i ile jesz. Zwróć na to szczególną uwagę i postaraj się odkładać telefon do śniadania, obiadu i kolacji.
Jeżeli natomiast nadal nie radzisz sobie z problemem odłożenia telefonu, proponujemy ci pobranie aplikacji, która będzie monitorować twój czas spędzany w social mediach. Pozwoli ci ona ograniczyć korzystanie z tych największych złodziejów czasu i uświadomi ci, ile do tej pory go marnowałeś.