Smartfony jako małe słodkie potworki

Smartfony jako małe słodkie potworki

Telefony komórkowe to małe, wydawać by się mogło, słodkie potworki, które kradną nie tylko nasz czas, ale psują również nasze relacje z bliskimi, powodują, że zanikają u nas ludzkie odruchy, w pewnym momencie po prostu przestajemy dostrzegać otaczających nas ludzi. Gdyby głębiej zastanowić się nad tym tematem, dostrzeżemy po prostu zatrważający absurd – telefony komórkowe zamiast przybliżyć nas do siebie, skutecznie nas oddaliły. Przestajemy umieć komunikować się ze sobą, ponieważ skupiamy się głównie na kontakcie tym wirtualnym, na osobach zza szybek ekranów, na ludziach, których często po prostu nie znamy.

Skąd jednak w nas te niesłychane predyspozycje do tego, by uzależniać się od stałego łącza internetowego? Zakładamy, że to przez to, iż Internet i social media można uznać za najprostszą rozrywkę – telefon mamy zawsze pod ręką, nie musimy go, tak jak laptopa, specjalnie włączać i trzymać na kolanach lub na stole. Telefon jest mały i poręczny, lekki i wygodny, dlatego stał się królem łączy. Dzięki temu (a może wręcz przeciwnie – przez to) staliśmy się niewolnikami tej ubogiej rozrywki, wyłączamy myślenie na rzecz przeglądania śmiesznych filmików na platformach typu TikTok czy Instagram, przypatrujemy się zdjęciom dodawanym przez znajomych i celebrytów, porównujemy się z nimi, porównujemy ich życia, staramy się być tacy jak oni. Nie potrafimy już kreatywnie pomyśleć, jak zmienić własne życie, jak zacząć inwestować we własny rozwój. Porzucenie telefonu na rzecz twórczej pracy nad sobą jest dla nas niepojęte – tak bardzo przywykliśmy do relaksu serwowanego nam przed media.

Jeżeli jednak chcesz skończyć z tym, wiesz, że twój czas poświęcany na smartfona wykracza poza normę klikania na komórce, zacznij działać w kwestii wychodzenia z nałogu. Po pierwsze wróć do korzeni – wprowadź nawyki, które gdzieś tam zatarły się w ostatnich miesiącach czy latach. Chodzi o chociażby spożywanie posiłków bez asysty telefonu. Gdy wiesz, że właśnie będziesz jadł – odłóż telefon. Najlepiej zostaw go w pokoju, a sam idź do kuchni lub jadalni i tam oddaj się tylko… jedzeniu. Tak, w dobie smartfonów, może być to co najmniej dziwne, jednak wiedz, że między innymi przez to, że jadasz podczas posiłków, jesteś uzależniony!

Kolejną kwestią jest odkładanie smartfona na noc. I nie, nie chodzi nam o to, że gdy po wielu godzinach przeglądania najgłębszych zakamarków internetu zdecydujesz się w końcu odłożyć telefon, nastawić budzik i na siłę próbować zasnąć. Zalecane jest odłożenie telefonu komórkowego minimum godzinę przed snem, a zatem koniec z wielogodzinnym scrollowaniem social mediów do poduszki. To działa na ciebie negatywnie, bardzo źle wpływa na twoje zdrowie i przyczynia się do stanów depresyjnych! Poranki również powinny być dla ciebie chwilą oddechu, przygotuj się do kolejnego intensywnego dnia, przygotuj listę zadań na dany dzień i zobaczysz, że trzymanie się wyznaczonego harmonogramu bardzo pomoże ci zdyscyplinować się i nie zaglądać do telefonu komórkowego ani z samego rana, ani później, gdy będziesz wykonywał owe obowiązki.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *