Czy nasze dane w telefonie są bezpieczne?
Czy nasze dane w telefonie są bezpieczne? Jeszcze niedawno użytkownicy smartfonów, uważali się za szczęściarzy, ponieważ myśleli, że ich urządzenia nie są obiektem zainteresowania cyberprzestępców. Jednak czas pokazał, że optymistyczne postrzeganie Androida, a także innych systemów mobilnych jest błędem. Dziś nie możemy być pewni, że nasze dane na telefonie są bezpieczne. Wręcz przeciwnie ryzyko, że staną się obiektem ataku jest dużo większe niż w przypadku urządzeń stacjonarnych.
Niewiele urządzeń codziennego użytku “wie o nas” tak dużo jak smartfon. Większość z nas trzyma na telefonie bardzo dużo ilości cennych danych. Są to nie tylko nasze prywatne zdjęcia, kontakty, czy zapisane notatki. Często mamy też zapisane hasła do rozmaitych serwisów internetowych, poszczególne aplikacje mają dostęp do naszych kont w serwisach społecznościowych. Korzystamy także z aplikacji bankowych. Jest tego tak dużo, że perspektywa wpadnięcia naszych danych w niepowołane ręce jest przerażająca. Mogą one zostać użyte nie tylko do zdobycia dostępu do naszej skrzynki pocztowej, czy konta w serwisie społecznościowym, ale też do kradzieży tożsamości, której konsekwencje mogą być bardzo poważne. W sytuacji gdy tracimy smartfon, jesteśmy bezpośrednio świadkami zagrożenia. Niebezpieczeństwo może jednak nadejść z innej strony na przykład podczas sprzedaży używanego przez nas wcześniej urządzenia. Okazuje się, że nawet wykasowanie pamięci telefonu poprzez reset do ustawień fabrycznych nie daje stuprocentowej gwarancji i usunięcia wszystkich plików. Im nowsza wersja Androida, tym większe ryzyko.
Wyjątkowo niebezpieczne jest sprzedawanie telefonu wraz z kartą pamięci. Kopia zapasowa i synchronizacja danych eliminuje straty wiążące się z utratą dostępu do danych. Końcowe w tym przypadku jest wykonanie kopii zapasowej na zewnętrznym medium. Nie może to być pamięć lub karta smartfona, bo wtedy kompletnie nie zabezpieczamy danych. Może to być jednak karta pamięci podłączona chwilowo do telefonu, na przykład poprzez czytnik kart, a najlepiej usługa sieciowa.