Jak może przebiegać oszustwo na wnuczka ?

Jak może przebiegać oszustwo na wnuczka ?

Choć o tym modelu oszustwa było głośno parę lat temu, to wciąż jest bardzo popularny wśród całej masy oszustów. Jego główną zaletą jest to, że uderza w osoby starsze, które nie wiedzą zazwyczaj, jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają i nie mają zbyt wielu doświadczonych osób, z którymi mogłyby się skontaktować. Osoby starsze to dla oszustów wciąż bardzo łatwe cele, powinniśmy więc szczególnie skupić się na ich edukacji w zakresie bezpieczeństwa.

Ktoś dzwoni i podaje się na naszego wnuczka

Oszustwo „na wnuczka”, jak sama jego nazwa wskazuje, jest związane z poddaniem się za wnuczka lub wnuczkę osoby, do której dzwonimy. To zawsze powtarzający się element. Dziś osoby starsze wiedzą raczej, że ich bliski nie dzwoniłby z nieznanego im numeru, dlatego zawsze pojawia się wymówka. A to bateria padła, a to dana osoba jest teraz na policji i nie ma dostępu do swojego telefonu, a to zostawiła go w domu, ale musiała wykonać bardzo pilny telefon. Zawsze jednak dzieje się coś złego, co ma zachęcić osobę starszą do szybkiego działania i co ważniejsze, stracenia czynności z powodu narastającej presji.

Musisz szybko przelać pieniądze na konkretne konto

W oszustwie „na wnuczka” zawsze chodzi o wyłudzenie pieniędzy od niczego nieświadomej staruszki lub staruszka, ale nie można ich bagatelizować. To, że ktoś jest stary, nie oznacza, że nie jest świadomy zagrożeń albo nie myśli w pełni logicznie. Oszuści świetnie o tym wiedzą, stosują więc najróżniejsze techniki po to, żeby uśpić naszą czujność albo nie pozwolić jej dojść do głosu. Zawsze dzieje się coś ważnego, pilnego i co najważniejsze, wymagającego od nas przelania pieniędzy albo przekazania ich komuś, kto zaraz się u nas zjawi. Jeśli twój „wnuk” prosi Cię o pieniądze jak najszybciej, to prawie na pewno jest to oszustwo.

Oszust zrobi wszystko, żebyś się nie rozłączał

Oszuści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że osoba starsza będzie chciała skontaktować się z resztą rodziny, żeby upewnić się, że naprawdę dzieje się coś niebezpiecznego. Jest na to jednak przygotowany i ma serię wymówek, które nie pozwalają jego rozmówcy się rozłączyć. Być może pada jej bateria albo osoba, która obok niej jest, nie pozwoli jej już na drugi telefon. Ciężko jest wybrnąć z takiej sytuacji, ale jeśli jest to już któryś z kolei podejrzany element tej rozmowy, może utwierdzić Cię w przekonaniu, że osoba po drugiej stronie jest oszustem. Jeśli przez cały czas coś Ci podczas niej nie pasowało, to nie bój się rozłączyć.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *