Padłeś ofiarą uzależnienia od telefonu komórkowego?

Padłeś ofiarą uzależnienia od telefonu komórkowego?

Myślisz, że normą jest wielogodzinne przeglądanie mediów społecznościowych, zamykanie w swoim własnym świecie przed ekranem smartfona, unikanie kontaktu z ludźmi i myśli krążące jedynie wokół feedu na Instagramie, facebookowych i twittowych postów, a także filmików na TikToku? No właśnie. Wygląda na to, że padłeś ofiarą uzależnienia od telefonu komórkowego. Czy będziesz umiał sam zwalczyć nałóg? Sprawdźmy.

Podstawą przy walce z uzależnieniem jest możliwość zastąpienia ów nałogu innym – ale zdrowym, przekłutym, na przykład w sport czy inną pasję, hobby, rozwijająca nas i zajmującą nasze myśli. Pewien alkoholik podczas walki z nałogiem, aby łatwiej było mu odbić się od dna, zapisał się na kurs nurka. Od tamtej pory ukończył kurs i cieszy się zdobytymi umiejętnościami, dużo swojego czasu poświęca na samodzielne nurkowanie w najróżniejszych rejonach Polski. Sprawia mu to przyjemność. Cieszy się, że zastąpił picie konkretnym zajęciem.

Ty zrób podobnie. Odnajdź coś, co będzie cię satysfakcjonowało, motywowało, a zobaczysz, że w końcu odłożysz telefon na bok. Tytuł priorytetu zdobędzie inne zajęcie i to pod nie będziesz planował swój dzień. To, co bez reszty cię pochłonie, będzie sprawiało ci przyjemność, a przy okazji zostanie zastępnikiem telefonu.

Wypróbuj różnych możliwości. Wspomniany przeze mnie mężczyzna uzależniony od picia alkoholu wybrał nurkowanie, ale nie oznacza to, że w twoim przypadku właśnie ta aktywność okaże się twoim nowym zamiłowaniem. Możesz poszukać innego sportu – jeśli lubisz działanie drużynowe, polecę ci treningi koszykówki, siatkówki, piłki nożnej lub ręcznej, hokeja. Jeśli wolisz działać solo, zalecam bieganie, jazdę na rowerze, lekkoatletykę, pływanie. A może nie masz duszy sportowca, jest to ostatnie, na co miałbyś ochotę? Zalecam zatem spacery o poranku, na powitanie nowego dnia lub wieczorami w ramach odświeżenia umysłu przed snem albo lekkie treningi cardio, które jedynie wspomogą cię zdrowotnie, zapewnią niezbędną dzienną dawkę ruchu.

Ale przecież nie samym sportem i ruchem człowiek żyje. Możesz skupić się na zajęciach z zakresu sztuki – malarstwo, pisanie, śpiew, gra aktorska – filmowa lub teatralna, rzeźbiarstwo, kinematografia, taniec… Jest w czym wybierać, bo każda z tych dziedzin ma swoje odnogi, rodzaje, gatunki, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dla umysłów, czerpiących satysfakcję z pogłębiania wiedzy, odkryć naukowych, polecam koła naukowe – z zakresu chemii, fizyki, biologii, matematyki.

Odnajdź to, co da ci radość, zobaczysz, że będzie to połowa twojego sukcesu. Poza odnalezieniem konika, który da ci satysfkację i zajmie twój czas na tyle, by nie sięgać bezmyślnie po telefon i dostęp do mediów, postaraj się wprowadzić też zdrowe nawyki, warunkujące dobre samopoczucie i polepszenie twojego zdrowia. Wystarczy, abyś rano skupił się na zjedzeniu posiłku i mentalnym nastawieniu na szereg obowiązków, które musisz wykonać. Wieczorami zaś skoncentruj się na przygotowaniu do snu, wyciszeniu skrajnych emocji, odłóż telefon w takie miejsce, aby nocą nie kusiło cię sięgnięcie po niego.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *