Jedynym relaksem jest sięgnięcie po smartfona?

Jedynym relaksem jest sięgnięcie po smartfona?

Łapiesz się na tym, że twoja ręka bezwiednie wędruje do kieszeni, szukając telefonu, mimo że nie masz większej potrzeby, by z niego skorzystać? Dostrzegasz, że twoim jedynym relaksem, odprężeniem, jest sięgnięcie po smartfona i wielogodzinne przeglądanie najróżniejszych mediów, od YouTuba po Instagrama? Twoje poranki zamieniły się w poranki ze smartfonem, każdą wolną chwilę poświęcasz patrzeniu się w ekran, a wieczorami nie wyobrażasz sobie dwóch godzinek przeleżanych w łóżku z komórką w ręku? Wygląda na to, że należysz do osób uzależnionych od smartfona, zatem szybko musisz wziąć się w garść, by wrócić do świata rzeczywistego!

Oj tak, coraz więcej ludzi popada w skrajność – tak, jak kiedyś telefon służył wyłącznie do dzwonienia i smsowania, a więc faktycznie – do kontaktu międzyludzkiego, tak teraz zamienił się w wielofunkcyjną zabawkę, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Czy jednak chcemy być żywymi zombie, skupiającymi się jedynie na wyświetlaczu telefonu? Z pewnością nie! Przecież za tym idzie szereg objawów, które mogą nas niepokoić: bóle głowy, karku, kręgosłupa, uczucie niedotlenienia, pogorszenie wzroku, bóle mięśni dłoni. Tak, to cała lista samych fizycznych objawów, a przecież nadmierne użytkowanie telefonu komórkowego z całą pewnością oddziałowuje na naszą psychikę. Często osoby, będące już w depresji, przez wirtualny świat jeszcze bardziej zapadają się w sobie. Osoby, które jeszcze na nią nie chorują, są natomiast w grupie ryzyka, że mogą również jej doświadczyć.

Co zatem zrobić, by uwolnić się z sideł elektronicznego potwora, który tak namiętnie skradł nasze serca? Mamy kilka porad i wskazówek dla osób zmagających się z nałogiem.

Przede wszystkim zaczynaj walkę już od poranka – spróbuj nie wyciągać telefonu do posiłku. Możesz wyłączyć telefon na czas śniadania, aby nie kusiło cię sięganie po niego albo próbować zwyczajnie – odkładając go gdzieś na bok, skoncentrować się tylko na jedzeniu i celebrowaniu tej chwili. Gdy powstrzymamy nasz odruch rano, w ciągu dnia potrzeba sięgnięcia po smartfona, będzie o wiele mniejsza. Utrwalając jednak rutynę porannego przeglądania social mediów, ciężej jest nam wyjść z nałogu.

W ciągu dnia koncentruj się na zadaniach ci powierzonych, na działaniach, które musisz wykonać. Często jest tak, że wówczas na krótką chwilę chcemy wyciągnąć komórkę, przejrzeć ją, zobaczyć co tam na Insta. Postaraj się ograniczyć to natręctwo – pobierz aplikacje, które pomogą ci ograniczyć czas spędzany w social mediach. Ustawią one limity korzystania, a i ty będziesz miał wgląd, ile czasu do tej pory marnowałeś na bezcelowe scrollowanie.

Wieczorami zadbaj o swój sen – czy wiesz, że powinieneś rezygnować z telefonu minimum godzinę przed snem? A jednak. Weź to pod uwagę, ponieważ wpatrując się w ekran bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, sztucznie się pobudzasz i bardzo męczysz wzrok.

Zamiast tego, oddaj się relaksacji, włącz cichą muzykę, pomedytuj, pomódl się, wycisz swój dom, pomieszczenie, w którym śpisz, ciało i myśli – jeżeli w ten sposób będziesz kończył dzień, pragnienie korzystania z telefonu z czasem zniknie.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *