Phubbing – czym to jest?
Phubbing to zjawisko, które polega na ignorowaniu osób, czy otoczenia, ponieważ nasza uwaga przenosi się na urządzenia mobilne, głównie telefony. Słowo „phubbing” pojawiło się już kilka lat temu i powstało z połączenia słów „phone” (telefon) oraz „snubbing” (lekceważenie). O phubbingu mówimy wtedy, kiedy dana osoba całkowicie zatraca się i nie rozstaje ze swoim telefonem, czy innym urządzeniem mobilnym. Wyróżniono nawet kilka objawów phubbingu, jak na przykład wtedy, kiedy w wolnym czasie zamiast korzystać z towarzystwa drugiej osoby wyciągamy telefon i cały czas go sprawdzamy.
Nosimy telefon cały czas przy sobie i zabieramy go wszędzie, nawet do łazienki. Gdy dzwoni telefon, zawsze odbieramy i odpowiadamy na wiadomości, nawet jeśli są to tylko wiadomości lub powiadomienia z portali społecznościowych. Niezależnie od tego, czy przeszkadza nam to w rozmowie lub wykonywaniu danej czynności. Podczas wspólnej kolacji druga strona cały czas sprawdza telefon leżący na stoliku w pobliżu jej dłoni. Podczas rozmowy wpatrujemy się w ekran swojego telefonu i nie wykazujemy zainteresowania konwersacją. Korzystamy z każdej małej przerwy lub ciszy podczas rozmowy, aby sprawdzić swój smartfon. im wyższy poziom phubbingu, tym wyższy poziom nastrojów depresyjnych. Uzależnienie od internetu może prowadzić do depresji, a phubbing pośrednio nasila objawy choroby, zwiększając poczucie wykluczenia społecznego i zmniejszając poczucie satysfakcji z relacji międzyludzkich i satysfakcji z życia. Powinniśmy jak najszybciej zdać sobie sprawę, że problem nałogowego korzystania ze smartfonów jest pilnym problemem do rozwiązania. Zacząć możemy od tworzenia domowych zasad korzystania z telefonu komórkowego.
Znajdźmy w domu miejsce, do którego będziemy odkładać swoje smartfon, kiedy przyjedziemy z pracy czy ze szkoły. Spędzajmy wspólnie czas wolny, najlepiej w sposób aktywny. Wyznaczmy sobie konkretne godziny, kiedy odpoczywamy i nie używamy telefonu komórkowego. Starajmy się, aby telefonu nie brać ze sobą do łóżka i nie jedzmy posiłków z telefonem w ręku.