Zasady bezpiecznego korzystania z telefonu

Zasady bezpiecznego korzystania z telefonu

Prawie każdy z nas posiada smartfona. Nosimy go cały czas przy sobie, dlatego uważamy, że korzystanie z niego jest dość bezpieczne. Problem pojawia się dopiero, wtedy gdy go zgubimy lub nam go ktoś ukradnie. Pierwszą zasadą bezpiecznego korzystania z telefonu jest ustawienie blokady ekranu tak, aby nikt bez umiejętności jej obchodzenia nie mógł w łatwy i szybki sposób uzyskać dostępu do jego zawartości. Najlepiej abyśmy wykorzystali do tego kodu PIN lub znak graficzny.

Druga zasada to nie należy korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, ponieważ nie wiemy kto jest podłączony do sieci i jak będzie chciał z niej korzystać. W domu mamy pełną kontrolę nad tym kto się podłącza do Wi-Fi. Mamy wtedy pewność, że nikt nie będzie chciał otrzymać dostęp do naszego telefonu. W publicznej sieci zaś tego nie mamy. Po trzecie należy uważać na podejrzane e-maile i SMS-y, ponieważ może to skończyć się z utratą danych. Dlatego jeżeli nie znamy nadawcy, to nie klikamy w linki zawartych w wiadomości. Kolejną zasadą jest włączenie usługi śledzenia telefonu u operatora, jeśli nasza sieć prowadzi takie usługi. Operatorzy taką usługę mogą włączyć zdalnie i zlokalizować telefon, nawet gdy mamy wyłączoną lokalizację i internet. Można także zainstalować antywirusa, który będzie skutecznie chronić urządzenie. Należy jednak uważać na fałszywe antywirusy, dlatego przed pobraniem, należy upewnić się, czy nie jest on złośliwym robakiem wyłudzającym od nas pieniądze. Przed ostatnią zasadą jest Aktualizowanie systemu operacyjnego.

Dobrze jest regularnie aktualizować system operacyjny. Poza usprawnieniem działania i uzyskaniem dostępu do nowych funkcji użytkownik zwiększa w ten sposób również poziom bezpieczeństwa swojego smartfona. Ostatnią zasadą jest wymiana telefonu. Jeżeli decydujemy się wyrzucić lub sprzedać telefon to koniecznie powinniśmy go przywrócić do ustawień fabrycznych i upewnić się, że wszystkie nasze dane i aplikacje zostały z niego usunięte. Inaczej ktoś obcy bez większego wysiłku może uzyskać dostęp do wszystkiego co znajduje się na naszym telefonie komórkowym, a tego na pewno chcielibyśmy uniknąć.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *