Wybieraj czat na serwisie ogłoszeniowym

Wybieraj czat na serwisie ogłoszeniowym

Jeśli jesteś osobą, która często wystawia coś na portalach ogłoszeniowych albo często korzystasz z nich jako sprzedawca, pamiętaj, żeby zawsze kontaktować się w zainteresowaną osobą przez czat w ramach danego serwisu. W przeciwnym razie narażasz się na zostanie oszukanym i do tego nie zostawiasz sobie żadnej możliwości pociągnięcia danej osoby do odpowiedzialności. Pamiętaj, że taką transakcję ciężko jest w ogóle udowodnić.

Nie dochodzą do Ciebie niebezpieczne linki

Dziś większość serwisów ogłoszeniowych stosuje filtry, które nie pozwalają przedostać się niechcianym wiadomościom. I tak nie prześlesz żadnych linków, które nie są odnośnikami do stron zgromadzonych w ramach danego serwisu, przekleństwa będą cenzurowane, a do tego wszelkie propozycja przejścia na inny komunikator albo dokonania płatności przez niebezpieczne opcje, takie jak BLIK zostaną przechwycone przez serwis, a Ty możesz zostać poinformowany, żeby nigdy nie godzić się na takie warunki. Tych wszystkich opcji nie ma komunikator zewnętrzny, który nie zabezpiecza Cię przed niczym.

Masz całą rozmowę w jednym miejscu

Trzymanie się czatu na serwisie umożliwia Ci śledzenie rozwoju zdarzeń w jednym miejscu. To bardzo mądre rozwiązanie, bo czasami oszuści specjalnie używają dwóch lub więcej kanałów do komunikowana się, żebyś stracił czujność i koncentrację. Pisząc cały czas w jednym miejscu, szybciej zorientujesz się, że z twoim rozmówcą jest coś nie tak. Nawet jeśli jest to twoja pierwsza transakcja tego typu, możesz się łatwo domyśleć, jakie wiadomości nie powinny się pojawiać. Nie klikaj w żadne podejrzane linki, nawet jeśli nie będą blokowane, tylko od razu zgłaszaj taką wiadomość do administratorów danego serwisu.

Serwis może próbować Ci pomóc

Zapoznaj się dokładnie z regulaminem platformy, której używasz. Bardzo szybko znajdziesz zapis, który głosi, że żeby serwis mógł Ci pomóc w razie oszustwa, konwersacja musi w całości odbywać się na portalu. Jeśli postanowisz w pewnym momencie przenieść się na Facebooka albo WhatsAppa, to nie masz już co liczyć na ewentualne wsparcie. Tak jest na przykład na Allegro, gdzie tylko transakcje przeprowadzane za pośrednictwem tego portalu kwalifikują się do zwrotu pieniędzy. Jeśli zaczniesz działać poza serwisem, dobrowolnie zrezygnujesz z ewentualnej pomocy, która mogłaby okazać się bardzo cenna w przypadku oszustwa.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *