Smartfony najważniejszym wynalazkiem XXI wieku

Smartfony najważniejszym wynalazkiem XXI wieku

Smartfony są jednym z najważniejszych wynalazków dwudziestego pierwszego wieku, a przy tym jednym z najbardziej… niszczących relacje międzyludzkie, mimo że brzmi to absurdalnie. Tak, to pewien paradoks, że im bardziej koncentrujemy się na ludziach zza szybki smartfonowego wyświetlacza, tym bardziej zaprzepaszczamy relacje z ludźmi, którzy są tuż, obok nas, potrzebują naszej uwagi, naszej rozmowy, naszej obecności, po prostu. A jednak wciąż coraz bardziej przywiązujemy się do smartfonów, bo wydaje nam się, że jest w nich wszystko – skoro mamy dostęp do Internetu, mamy dostęp do niekończącej się rozrywki, nie potrzebujemy już klasycznych form relaksu, takich jak; czytanie książek, oglądanie filmów, wyjść na spacery, do kina, teatru czy muzeum. Wszystko zaczyna nam się zlewać w jedną całość, jedną męczącą całość – a po co się męczyć, skoro można odpalić telefon i utonąć w świecie nierzeczywistym, który nie wymaga od nas żadnego trudu? Bo cóż prostszego niż położyć się w łóżku i godzinami przeglądać Facebooki, Instagramy, TikToki naszych znajomych lub znanych gwiazd, naszych ulubionych celebrytów?

Jeśli jednak czujesz, że należy z tym skończyć, męczy cię wielogodzinne przeglądanie mediów społecznościowych, chciałbyś przekłuć ten czas w coś dobrego, zacznij od znalezienia prawdziwej pasji, hobby, któremu będziesz mógł się poświęcić. Tylko, gdy robisz rzeczy, które prawdziwie cię uskrzydlają, tracisz poczucie czasu i nic poza tym się nie liczy. To na pewno skutecznie odsunie się od pomysłu, jakim jest nieustanne przeglądanie smartfona.

Nie bój się próbować szukać w wielu dziedzinach. Czasem ciężko znaleźć coś, co stanie się twoim konikiem. A może być też tak, że masz już w życiu pasje, które zaprzepaściłeś, bo telefon zaczął odgrywać główną rolę w twoim codziennym funkcjonowaniu. Jeśli tak, może warto powrócić do zajęć sprzed miesięcy czy lat, które kiedyś sprawiały ci olbrzymią frajdę, były twoim motorem napędowym do życia?

Poza odnalezieniem pasji, która z pewnością w jakiś sposób pomoże ci odbębnić się od ekranu smartfona, spróbuj też wprowadzić kilka zdrowych nawyków. Najważniejszą kwestią jest wieczorne odkładanie telefonu o odpowiedniej porze. Nie przeciągaj przeglądania mediów społecznościowych czy filmików na YouTube, wszak powinieneś odłożyć telefon przynajmniej godzinę przed udaniem się na spoczynek! Oj, tak, tę zasadę uwzględniają lekarze i dyktują ją swoim pacjentom z zaburzeniami snu. Abyś odpowiednio wypoczął, abyś mógł zebrać energię na następny dzień, a twoje narządy i całe ciało mogło się zregenerować, musisz wziąć ją bezwzględnie pod uwagę. Telefon odkładaj do szuflady, zostawiaj w innym pomieszczeniu (wówczas musisz zainwestować w tradycyjny budzik lub poprosić bliską osobę o obudzenie) lub wyciszaj, wyłączaj Internet na noc i odkładaj w miejscu, do którego na pewno nie będzie ci się chciało iść w nocy, w razie gdybyś nie mógł spać. Dzięki temu nie spędzisz kolejnej nocy na przeglądaniu fotek na Instagramie.

Poranki również są ważne i tu podpowiemy ci tylko, abyś sięgał po telefon nie wcześniej niż po śniadaniu. Wówczas wyrobisz sobie odpowiednie nawyki i zaglądanie do telefonu nie będzie już tak chorobliwe jak dotychczas.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *