Nie potrafisz odłożyć smartfona?

Nie potrafisz odłożyć smartfona?

Ile razy sięgasz po telefon, tyle razy nie potrafisz przestać go odłożyć. Przeraża cię to, ale prawda jest taka, że totalnie straciłeś kontrolę nad rozsądnym korzystaniem z telefonu; teraz przypomina to raczej życie w nim, oddychanie nim, chodzenie z nim dosłownie wszędzie. Masz wrażenie, że jest to już jakaś część ciebie, że to niemal jakaś nowa część twojego ciała. No bo jak tu poruszać się bez niego? Jak wyjść do sklepu bez telefonu? Do znajomych? Na uczelnię? Do pracy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Powoli przestajemy tracić kontakt z rzeczywistością na rzecz wirtualnego świata, jaki serwuje nam smartfon i łatwy dostęp do internetu. Godzinami przeglądamy strony, klikamy w aplikacjach, zamawiamy tony niepotrzebnych rzeczy w sklepach online. Stało się to manią dwudziestego pierwszego wieku, już dawno straciliśmy kontrolę nad człowieczeństwem. Ostatnio ważniejsze jest to, aby zabezpieczyć telefon przed upadkiem niż żeby zadbać o swoje własne zdrowie. Czy zdajesz sobie sprawę, że nadużywanie telefonu komórkowego przyczynia się do pogorszenia wzroku, bólów: głowy, dłoni, karku, a także do pogłębiania stanów depresyjnych? Widzisz, możesz nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji, ale nie oznacza to, że tego nie ma…

Aby skoncentrować się na wyjściu z nałogu, musisz przede wszystkim przyznać, że masz problem. Bez tego nie uda ci się postawić pierwszego kroku. Daj więc sobie czas do momentu, w którym będziesz potrafił to przyznać. Jeśli dojdziesz do tego punktu, możesz rozpocząć wprowadzanie zmian do życia, dzięki którym będziesz w stanie odpuścić nieustanne przeglądanie, scrollowanie mediów społecznościowych na smartfonie. Pojawią się nowe priorytety i odkryjesz, że nie warto marnować czas na podobne bzdury, odciągające cię skutecznie od tego, co ważne.

W początkowej fazie skup się na uświadomieniu sobie, co najbardziej przyciąga cię do telefonu. Czy jest jakaś konkretna aplikacja, strona, a może ulubiony sklep online lub portal społecznościowy? Gdy ustalisz, co to jest, pobierz program, blokujący dostęp do konkretnych aplikacji. Pomoże ci to ograniczyć czas spędzany w wirtualnej rzeczywistości.

Po drugie zadbaj o swój samorozwój. Nie stój w miejscu. Zamiast sięgać po telefon, odkryj, co jest dla ciebie ważne, ustal cele życiowe i pomyśl, co może cię do nich przybliżyć. Gdy zorientujesz się, jakie to działania, rozpisuj mini-plan na każdy dzień, dzięki czemu skoncentrujesz się na wyodrębnionych czynnościach. Telefon zazwyczaj jest wówczas zbędny, a wręcz przeszkadza w dążeniu do celów, odłóż więc go na bok, wycisz powiadomienia, wyłącz Internet. W skrajnym przypadku poproś bliską osobę, aby na godzinę, dwie, trzy dziennie go przed tobą schowała. Dzięki temu skupisz się na tym, co masz do zrobienia.

Pielęgnuj również poranki i wieczory. Rano skupiaj się na naturalnym pobudzeniu ciała, zjedz pełnowartościowy posiłek, pobiegaj, aby zebrać motywację do działania. Po telefon sięgnij nie wcześniej niż po śniadaniu. Wieczorem zaś dbaj o odkładanie telefonu przynajmniej godzinę przed snem.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *