Co to są i do czego służą megapiksele?

Co to są i do czego służą megapiksele?

Aparat w telefonie komórkowym stał się czynnikiem decydującym o zakupie, ponieważ wiele osób ceni sobie wydawanie większej ilości pieniędzy, jeśli mają pewność, że otrzymają lepsze zdjęcia i filmy. Wychodząc z założenia, że jest to sekcja krytyczna, musimy uznać, że istnieje szereg specyfikacji, które wyróżniają się ponad wszystko, jeśli chodzi o wiedzę na temat tego, jak wygląda aparat fotograficzny w telefonie komórkowym. Tak jest w przypadku megapikseli, liczby aparatów, jasności obiektywów czy rozdzielczości przy nagrywaniu wideo. Punkty, które są szybko wyszukiwane i porównywane między telefonami, podczas gdy całkiem możliwe, że magia tkwi w całości; w umiejętności bardzo dobrego zgrania poszczególnych elementów. Tak czy inaczej, jesteśmy w nowym wyścigu megapikseli, gdzie bardzo łatwo jest znaleźć telefony z więcej niż 48 megapikseli, nawet w średnim zakresie.

Co to są megapiksele?

Trudno jest pozbyć się przekonania, że megapiksele są pierwszym punktem odniesienia, jeśli chodzi o ilościowe określenie jakości aparatu cyfrowego. W rzeczywistości producenci nadal intensywnie promują tę figurę. Czy powinniśmy dać się ponieść emocjom? Nie za dużo, ale najlepiej zapoznać się z tą koncepcją. Piksel jest najmniejszą jednostką w obrazie cyfrowym; można go również zdefiniować jako małą kropkę lub kwadrat, który zmienia kolor, aby utworzyć większy obraz. Obecnie trudniej jest je rozpoznać gołym okiem dzięki miniaturyzacji, jaką osiąga się w ekranach, ale w niektórych przypadkach można je dostrzec. Gdy wpiszesz słowo megapiksel, zostaniesz poinformowany, że obraz składa się z miliona pikseli. Można powiedzieć, że im więcej megapikseli ma aparat, tym większe zdjęcie uda nam się uchwycić. Jeśli więc matryca rejestruje informacje z rozdzielczością 12 megapikseli, obraz będzie składał się z 12 milionów punktów. Musimy również wziąć pod uwagę format. Tak więc te miliony punktów mogą być ułożone w proporcji 4:3, która jest najbardziej powszechna, ale także w bardziej panoramiczny sposób, taki jak 16:9. W pierwszym przypadku oznacza to, że matryca punktowa składa się z 4000 pikseli ułożonych poziomo x 3000 pikseli ułożonych pionowo. Jeśli pomnożymy, to otrzymamy 12 milionów punktów/pikseli.

Czy im więcej megapikseli, tym lepszy aparat?

Możemy zrozumieć, że w idealnym fotograficznym świecie, kadrowanie obrazu z większą liczbą megapikseli zawsze będzie skutkowało obrazem wyższej jakości, niż gdybyśmy mieli oryginał z mniejszą liczbą punktów. Rzeczywistość maluje jednak nieco inny obraz. Jeśli przejrzymy większość naprawdę potężnych telefonów w sekcji fotograficznej, odkryjemy, że ważne firmy osiedliły się na 12 megapikselach. Ustalają, że jest to idealna ilość, aby stosunek jakości do wielkości pozostał zrównoważony. Przesadne zwiększanie liczby megapikseli powoduje, że rozmiar punktów jest zbyt mały, co może wpływać na sposób rejestrowania kolorów, a także sprawia, że aparaty są bardziej niezdarne podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Dlatego ważne jest, aby rozmiar piksela był również duży, co zapewnia równowagę, której szukasz. Nie można pominąć faktu, że większa liczba megapikseli ułatwia także powiększanie obrazu, a także kadrowanie jego fragmentów bez utraty jakości. Ale to jest raczej teoretyczne, ponieważ nie gwarantuje, że wynikowy obraz będzie wyższej jakości, istnieje wiele innych czynników, które warunkują wynik: apertura obiektywu, obecność różnych kamer i specjalnych czujników, jakość samego czujnika lub algorytmów i procesora, który przetwarza obrazy.

Telefony z aparatami nowej generacji: wyzwanie 108 megapikseli.

To prawda, może się to wydawać sprzeczne z tym, co opisałem w poprzednim punkcie, ale są duże firmy w branży, które wyraźnie stawiają na sensory o rozdzielczości nawet 108 megapikseli. To płyta, która nie powinna nikogo przestraszyć. Nie zwariowali, to trend, który rozpoczął się kilka lat temu, z nieco większymi czujnikami i skomplikowanymi algorytmami, które sprawiają, że wyniki są znacznie bardziej przystępne niż się wydaje. W dzisiejszych czasach nietrudno znaleźć telefony z 48 i 64 megapikselami.

Najlepszą fotografię uzyskuje się za pomocą większej liczby aparatów.

Następnym ustalonym krokiem w świecie telefonów jest umieszczenie wielu aparatów w jednym telefonie. Ma to sens, ponieważ oferuje dużą elastyczność, obejmującą różne rodzaje fotografii, nie wymagając przy tym dużej ilości miejsca. Niewielkie rozmiary naszych telefonów nie zachęcają do tworzenia garbów czy wystających soczewek, więc nie pozostaje nic innego, jak stworzyć różne obiektywy i umieścić je obok siebie. Ciekawostką jest to, że mogą być one bardzo różne: szerokokątne, teleobiektywowe, z czujnikiem głębi czy makro. Każdy z własnym sensorem, przysłoną i megapikselami. Aby zakończyć mieszanie wszystkich tych składników, mamy fotografię obliczeniową, która dzięki swoim algorytmom jest w stanie połączyć informacje z różnych kamer, aby osiągnąć zaskakujące rezultaty.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *