Jak nadmierne używanie smartfona wpływa na mózg?

Jak nadmierne używanie smartfona wpływa na mózg?

Technologia w dzisiejszym świecie idzie wyłącznie do przodu, a my nie wyobrażamy sobie już wyjścia z domu bez telefonu. No właśnie- nie klucze, nie portfel, ale brak telefonu powoduje w nas niepokój i lekki chaos. Dziś telefon nie pełni jedynie funkcji urządzenia, dzięki któremu możemy zadzwonić do drugiej osoby lub wysłać jej wiadomość tekstową- mamy w nim cały nasz świat. Smartfony są teraz urządzeniami wszechstronnymi- możemy oglądać na nich filmy, wysyłać maile, pisać teksty, robić zdjęcia, a także pracować.

Nic dziwnego więc, że czas, jaki spędzamy z telefonem w ręce, jest już tak duży, że nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Używamy go zarówno w pracy, jak i podczas czasu wolnego, co jeszcze bardziej nas od niego uzależnia. Uzależnienie nie jest tutaj zbyt mocnym słowem, bowiem wiele krajów uruchomiło już punkty pomocy dla rodziców, których dzieci są uzależnione od urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów. Naukowcy udowadniają, że oprócz bardzo widocznych efektów jak zamykanie się w sobie, coraz większy brak socjalizacji czy wady postawy, używanie smartfonów ma również wpływ na nasz mózg.

Najbardziej chłonne, ale też najbardziej podatne na wszelkie destrukcyjne działania są niestety dzieci. Dziś już od najmłodszych lat pozwalamy im korzystać ze sprzętu elektronicznego, a ilość możliwości, łatwa obsługa, a także dostęp do różnego rodzaju rozrywki sprawiają, że i najmłodsi bardzo często się uzależniają. Niejednokrotnie widzimy dziecko w wózku, trzymające smartfon i grające w grę lub oglądające bajki. To najmodniejszy sposób na uzyskanie chwili ciszy dla rodzica, czy możliwości zrobienia spokojnych zakupów.

Czy chwila ciszy jest jednak tego warta? Naukowcy udowadniają, że nadmierne używanie smartfona powoduje problem w rozwoju mózgu pod kątem uzyskiwania informacji na temat świata, który nas otacza. Mózg otrzymuje ogrom informacji, które są sztucznie wykreowane i rozwija się w taki sposób, że dla dziecka trudnością będzie w przyszłości logiczne myślenie, czy chociażby podstawy matematyki.

Zbyt częste i długie korzystanie ze smartfona powoduje widoczne i trwałe zmiany w strukturze i rozmiarze mózgu i musimy zaznaczyć, że chodzi tutaj o jego kluczowe fragmenty. Badania pokazały także, że mózg osób uzależnionych wykazuje zdecydowanie mniejszą niż pożądana aktywność w poszczególnych jego rejonach. Ukazuje się również ubytki istoty szarej mózgu, podobnie jak w przypadku osób uzależnionych od narkotyków. Istota szara jest odpowiedzialna za tworzenie tych rejonów, które kontrolują mięśnie, mowę, emocje, podejmowanie decyzji i zmysły.

W grupie badanych nastolatków wykazano szereg skrajnych zachowań, które spowodowane były nadmiernym korzystaniem ze smartfonów. Wpływ, jaki urządzenia wywołały na ich sposobie myślenia i reakcjach był zaskakujący dla osób, które to zjawisko analizowały. Okazało się, że osoby te zupełnie traciły zdolność postrzegania konkretnych sytuacji i świadomość tego, jak powinny się w nich zachować. W momencie, kiedy coś burzyło ich plany, stawały się agresywne i impulsywne. Z drugiej strony jednak te same osoby traciły koncentrację i zdolność samodzielnego podejmowania decyzji. Gubiły się w najprostszych działaniach, a ich mózg wykazywał w momencie wyboru najmniejszą pracę i zaangażowanie. Niezdolność do oceny sytuacji to jeden z głównych efektów, jakie powoduje nadmierne używanie smartfonów.

Oprócz efektów, które widać właściwie na pierwszy rzut oka lub po krótkiej rozmowie z daną osobą, można zauważyć również długotrwałe negatywne efekty, które skutecznie uprzykrzają codzienność. Jednym z nich jest na przykład ciągłą bezsenność, która po jakimś czasie staje się drażniąca i frustrująca. Organizm nie regeneruje się, nie odpoczywa.

Zmiany, jakie zachodzą w mózgu oraz w całym układzie nerwowym przyczyniają się również między innymi do zwiększenia możliwości zachorowania na nerwicę i depresję. W tak dużym stopniu polegamy na niezawodności smartfonów, że powoli zatracamy zaufanie do samych siebie. W sytuacjach stresowych lub krytycznych nie potrafimy sprawnie podejmować decyzji oraz oddzielać źródła poważnego stresu od tego zupełnie niepotrzebnego. Zdaniem badaczy smartfony mogą długotrwale wpłynąć na rozwój depresji przede wszystkim u osób w wieku nastoletnim. To właśnie ich organizm wciąż kształtuje się intensywnie i to właśnie w tym wieku otrzymuje najwięcej bodźców, które powinien zaadaptować.

Smartfony uchodzą za niepodważalny polepszacz naszego codziennego życia. Każdy z nas ma w nich dużą cząstkę siebie i z tego powodu bardzo ciężko nam się z nimi rozstać. Istnieją jednak niepodważalne badania, które wskazują, że nadmierne korzystanie z tych dobrodziejstw rozwoju technologii może zaburzyć poprawne funkcjonowanie naszego mózgu. Każdy wynalazek został stworzony dla ludzi i ich komfortu, natomiast to od nas zależy, jak będziemy go używać i w jakim stopniu wpłynie on na nasze życie i zdrowie.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *