Nomofobia jaką każdy ma

Nomofobia jaką każdy ma

Smartfony to nasza codzienność. Codziennie od samego rana sięgamy po niego. Jest to jak odruch bezwarunkowy. Nie zastanawiamy się nad tym. Po prostu bierzemy telefon do rąk, spod przymrużonych powiek staramy się dojrzeć godzinę. Nie widzimy godziny, ale już zerkamy do social mediów. Chcemy zobaczyć, czy ktoś przez noc próbował się z nami skontaktować, co działo się na świecie przez ostatnie osiem godzin i czy ktoś wrzucił jakieś nowe zdjęcie na Instagama lub Facebooka. Nie zastanawiamy się jednak, czy to zdrowe – ledwo po obudzeniu zaglądać do smartfona, męczyć wzrok już od rana, dostarczać takiej fali bodźców, mimo że nawet jeszcze nie wykonaliśmy porannej toalety, nie zjedliśmy śniadania! Jak w końcu nauczyć się zdrowych nawyków, jak odmienić swoje życie, zapomnieć o telefonie, o nieustannej potrzebie sięgania po smartfona? Jak powrócić do korzeni, do poranków, podczas których potrafimy skoncentrować się na podstawowych potrzebach? Jak funkcjonować bez jakiejkolwiek formy uzależnienia? Nie jest to proste, ale można doprowadzić do tego, by wyjść z uzależnienia od telefonu.

Zacznijmy może od tego, że nomofobia, czyli lęk przed utratą kontaktu ze światem przez niski zasięg, rozładowaną baterię lub zgubienie telefonu, jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Ciężko walczyć z czymś, z czego nie zdajemy sobie sprawy, stąd to krótkie wyjaśnienie.

Kiedy jednak uświadomimy już sobie, z czym musimy się zmagać, możemy wdrożyć odpowiednie działania, które pomogą nam wyjść z uzależnienia od telefonu komórkowego.

Należy zacząć od prostych, najprostszych wręcz zmian. Zacznij od poranków bez telefonu. Skoncentruj się na porannej toalecie, zjedzeniu pełnowartościowego śniadania, krótkim treningu czy innej aktywności fizycznej, która pobudzi cię do życia. Następnie zaplanuj ten dzień. Gdy będziesz trzymał się wyznaczonego przez siebie harmonogramu, będzie ci łatwiej, zrozumiesz, że musisz odłożyć telefon, aby wykonać poszczególne czynności. Bez planu dnia zajrzysz do telefonu znacznie częściej – nie będziesz mieć przed oczami, czym właściwie musisz się dziś zająć, a więc nie będziesz kontrolował czasu w odpowiedni sposób. Pogubisz się w drobnych przyjemnościach, jakimi jest, na przykład właśnie sięganie po telefon i scrollowanie mediów społecznościowych. Wszystko przez to, że nie będziesz potrafił określić, czym powinieneś się w danej chwili zająć. Dlatego tak ważne jest wyznaczenie priorytetów na dany dzień – nie wypisuj wszystkich czynności z całego tygodnia, jakie powinny się znaleźć na liście. Nie. Skróć ją do najistotniejszych czynności, jakie należy zrobić właśnie dziś. Dzięki temu ograniczysz się do kilku konkretnych punktów i będziesz w stanie odłożyć telefon na bok.

Pamiętaj również, aby dozować sobie przerwę od telefonu. Wszak, gdy nie będziesz używał telefonu cały dzień, ale na wieczór usiądziesz do niego na kilka długich godzin – jaki to wtedy sukces? Żaden. Dlatego istotne jest, abyś potrafił dawkować sobie telefon z rozsądkiem.

W wyjściu z uzależnienia mogą pomóc ci również aplikacje, blokujące dostęp do, na przykład, Instagrama czy Facebooka i wyliczające czas, który spędziłeś, korzystając z nich.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *