Smartfon stał się twoją rozrywką?
Smartfony stały się numerem jeden na liście najprostszych, najbardziej przystępnych rozrywek człowieka. Sięgamy po telefon zawsze, gdy chcemy dostarczyć sobie odrobinę zabawy, bo nie mamy ochoty odpalać komputer stacjonarny lub laptopa. W prosty sposób oddajemy się prostemu oderwaniu od rzeczywistości. Niestety, odrywamy się na wiele, wiele godzin, a nasza, początkowo się wydaje, szybka ucieczka od obowiązków, zamienia się w długotrwałą drogę ku uzależnieniu. Aż w końcu nie wyobrażamy sobie nie tylko rozrywki bez telefonu, ale również w ogóle funkcjonowania na co dzień bez jego asysty.
Telefonu używamy w tym momencie do absolutnie wszystkiego – z telefonem załatwiamy potrzeby fizjologiczne, myjemy się z nim, gotujemy, jemy posiłki, rozmawiamy, zasypiamy. Dlaczego nigdzie nie wyznaczyliśmy granicy? Dlaczego się ona zatarła, zanim zaczęła istnieć? Czy możemy jeszcze jakoś naprawić relację czlowiek-smartfon, ale również w ogóle – relacje międzyludzkie, które nagle zaczęliśmy bardzo zaniedbywać?
Powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę z istnienia problemu. Jeśli bowiem nie widzimy, że tracimy kolejne dni na rzecz chorobliwego przeglądania mediów społecznościowych w naszych smartfonach, jeśli nie widzimy, że nasze relacje, kontakty kuleją i że stopniowo oddalamy się od człowieka, a zamieniamy w milczącego robota ze wzrokiem utkwionym w ekranie telefonu, nie uda nam się zwalczyć problemu. To pierwszy stopień, by zacząć walczyć z jakimkolwiek uzależnieniem. No i najważniejsze, zadbaj też o to, aby obce osoby nie męczyły cię przez telefon. Zadbaj o swoje cyfrowe prawa.
Załóżmy jednak, że ten stopień kryzysu już za nami – czy wiesz, jak teraz pomóc sobie, aby wyjść ze smartfonowego uzależnienia? Jeżeli nie, polecamy ci zapoznać się z naszą listą porad dla osób uzależnionych od korzystania z telefonu komórkowego.
Po pierwsze, powinieneś dbać o odkładanie telefonu na noc. Odłóż go do szuflady, połóż go z daleka od twojego łóżka, a w skrajnym przypadku – w innym pokoju. Jeżeli mimo zostawienia telefonu w innym pokoju, nadal w środku nocy masz na tyle motywacji, by do niego i pójść i dalej przeglądać sociale, poproś o pomoc bliską osobę. Niech ona schowa przed tobą komórkę, abyś nie miał możliwości zaburzania swojego snu. Ważne jest, żebyś odkładał telefon minimum godzinę przed snem. Postaraj się trzymać tej zasady.
Inną ważną regułą jest nieużywanie telefonu przy posiłkach. Jeżeli korci cię, by czytać do obiadu – sięgnij po gazetę. Zastąp czymś telefon. Albo – jeżeli jadasz z innymi domownikami, ustalcie, że podczas posiłku jedna osoba podaje temat, na który możecie porozmawiać między kolejnymi kęsami. Razem popracujcie nad tym, aby w waszym domu ważna była komunikacja, a nie ucieczka do własnych spraw, własnych mini-rozrywek.
Opornym zalecamy również pobranie programów blokujących dostęp do aplikacji, które najczęściej kradną twój czas. W łatwy sposób przysłużą się one do ograniczenia łatwości w korzystaniu z Facebooka, Instagrama czy TikToka.
Kolejną ważną kwestią jest wprowadzenie ruchu do życia. To zdrowotny aspekt, ale niezwykle istotny, ponieważ tryb siedzący zastąpisz życiodajnym ruchem. Nie musisz od razu ćwiczyć zapasy lub biegać maratony, skup się na takiej formie ruchu, która sprawi ci radość i satysfakcję. Nawet powolny spacer będzie świetną alternatywą! Spróbuj wielu opcji, aby przekonać się, co jest dla ciebie najlepsze.