Na co warto uważać, robiąc zakupy online?

Na co warto uważać, robiąc zakupy online?

W czasie pandemii nauczyliśmy się, że zakupy online mogą być bardzo wygodną odskocznią od tradycyjnego chodzenia po sklepach. Jednak w tym samym czasie wielu oszustów zaczęło zakładać fałszywe sklepy z nadzieją, że ktoś się na nie złapie. Dziś wciąż możemy spotkać ich sporo, niektóre z nich są już nieaktywne, ale inne dalej są aktywnie obsługiwane. Dlatego warto pamiętać, że podczas zakupów online musimy być szczególnie ostrożni.

Zawsze kupuj tylko w znanym Ci sklepie

Wiele sklepów stacjonarnych prowadzi również sprzedaż online. Niektóre z nich pozwalają nam nawet odebrać zamówiony towar w ich fizycznej placówce. Staraj się korzystać tylko z tych sklepów, które już znasz i które uznajesz za porządne. Nie sięgaj po założone niedawno strony, które do tego nie są wykonane porządnie albo nie mają regulaminu podpiętego pod stronę. Stawiaj w pierwszej kolejności na twoje bezpieczeństwo, a nie na promocje czy wyjątkowo rzadkie produkty. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować prawdziwości oferty, a w internecie to praktycznie niemożliwe, to odpuść sobie zakup w nieznanym sklepie.

Dokładnie czytaj opis produktu

W fałszywych sklepach bardzo często w opisie kryją się podejrzane zapisy, które potencjalnie mają chronić ich właścicieli przed odpowiedzialnością karną. Jeśli kupujesz coś w nieznanym Ci sklepie, koniecznie przeczytaj, w jakie sposób sprzedawca opisuje produkt, który Cię interesuje. Jeśli jakikolwiek zapis jest dla Ciebie niejasny, zrezygnuj z zakupu. Może to być na przykład informacja, że kolor może być inny, niż na zdjęciu albo sprzedający nie zobowiązuje się dostarczyć nam modelu zgodnego ze zdjęciem. A może kupujesz los na loterię, w której do wygrania jest dany produkt? Dokładnie przeczytaj, co pisze sprzedawca.

Płać tylko bezpiecznymi formami płatności

BLIK odpada od razu. Nigdy nie decyduj się na płatności w sposób, który pozbawia Cię trwale pieniędzy. Kiedy kupujesz po raz pierwszy w jakimś sklepie, koniecznie zapłać kartą, a jeśli sklep nie oferuje Ci takiej opcji, to coś ewidentnie jest na rzeczy. Tylko płatność kartą pozwala Ci mieć stuprocentową pewność, że możesz odzyskać swoje pieniądze, w każdym innym przypadku bank Ci nie pomoże i będziesz musiał powiadomić o oszustwie policję, która niekoniecznie będzie skłonna podjąć sprawę, bo w większości przypadków oszust bardzo porządnie dba o to, żeby nie zostawiać po sobie żadnych śladów.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *