Typowe taktyki oszustów na wnuczka

Typowe taktyki oszustów na wnuczka

W przypadku tego oszustwa mamy określony schemat, którym podążają oszuści. Bardzo łatwo jest ich po tym poznać, ale są one na tyle sprytne, że nieświadome niczego osoby zaczynają się bać i chcą pomóc swoim najbliższym, zwłaszcza jeśli wywiera się na nich presję czasu. Jeśli poznasz tę listę, będziesz w stanie rozpoznać, kiedy osoba po drugiej stronie naprawdę potrzebuje pomocy, a kiedy tylko chce Cię naciągnąć.

Nikt się nie przedstawia

Oszust nie zna imienia twojego wnuka albo twojej wnuczki, ale nie da Ci tego po sobie poznać. Wykorzystuje to, że większość rozmów zaczyna się od podania stopnia pokrewieństwa, dlatego mówi Ci, że jest twoim bliskim. Nie pytaj, o kogo chodzi i w żadnym wypadku nie podawaj imion swoich wnucząt. Jeśli dzwoni do Ciebie wnuczka, a Ty nie masz żadnej, to po prostu się rozłącz i analogicznie z wnuczkiem. Nie daj wciągnąć się w rozmowę z osobą, której głosu nie poznajesz albo numeru nie znasz. Jeśli to było coś ważnego, to na pewno skontaktuje się z Tobą w inny sposób albo poda Ci coś, co pozwoli Ci uwiarygodnić tę osobę.

Zawsze sytuacja zależy od osoby, do której się dzwoni

Kiedy dzwoni do Ciebie oszust, postara się wywrzeć na Tobie presję. Ty będziesz jego ostatnią deską ratunku, zapewne finansową. Osoba po drugiej stronie może mieć różne wytłumaczenia: nie może dodzwonić się do rodziców, nie pamięta ich numeru, wie, że babcia ma oszczędności w gotówce i tak dalej. W rzeczywistości będzie to stek bzdur, które łatwo możesz zweryfikować. Gorzej jest, jeśli dana osoba przekonuje Cię, że jeśli się rozłączysz, to już nie będzie mogła się z Tobą skontaktować. O ile nie została porwana, to bzdura. Na policji, która pojawia się najczęściej w tego typu oszustwach, odbiorą, kiedy do nich zadzwonisz.

W słuchawce może odezwać się ktoś jeszcze

Oszuści rzadko działają w pojedynkę, przeważnie jest ich przynajmniej dwóch. Wszystko po to, żeby ktoś mógł grać potencjalne zagrożenie, na przykład policjanta lub prokuratora. Kiedy oszust czuje, że zaczynasz się łamać albo masz wątpliwości, przekazuje słuchawkę, a druga osoba rozwiewa twoje wątpliwości i mówi Ci, co masz dalej robić. Policja i prokuratura nigdy nie poproszą Cię o pieniądze, bo w ten sposób łamią prawo. Pamiętaj o tym, jeśli taka propozycja się pojawi. A jeśli dalej nie wiesz, co robić, dowiedz się, gdzie dokładnie jest twoja wnuczka lub wnuk i skontaktuj się z ich rodzicami, żeby upewnić się, że coś się naprawdę dzieje.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *