Sexting z użyciem telefonu co to takiego?
To zjawisko polegające na wysyłaniu swoich nagich lub półnagich zdjęć i filmików do innych osób. Młodzi ludzie najczęściej korzystają w tym celu z telefonów komórkowych, przesyłając materiały tego typu przy pomocy MMS-ów lub aplikacji mobilnych. Sexting staje się coraz bardziej popularny wśród młodzieży i dochodzi do niego na bardzo wczesnym etapie znajomości.Nastolatki już po kilku spotkaniach lub wymianie wiadomości tekstowych gotowe są przesłać swoje nagie zdjęcie znajomym.
Sytuacja staje się groźna szczególnie wtedy, kiedy materiały udostępniane są osobom poznanym w Internecie, ponieważ są to często oszuści, którzy specjalnie podszywają się pod młode osoby, aby wyłudzić tego typu zdjęcia. Dzieci i ludzie młodzi nie zawsze mają na tyle rozwagi, by pomyśleć o negatywnych skutkach takich działań. Często nie zastanawiają się w racjonalny sposób, gdzie intymne materiały mogą trafić oraz jak i przez kogo zostaną wykorzystane. Nie oznacza to jednak, że zjawisko to dotyczy tylko ludzi młodych i nastolatków. Intymne zdjęcia rozpowszechniają również dorośli. Ci jednak są bardziej świadomi konsekwencji, jakie płyną z wysyłania zdjęć do innych osób. Powody wytwarzania i przesyłania przez młodzież swoich intymnych materiałów mogą być różne, od chęci podzielenia się nimi z partnerem, po podążanie za rówieśniczą modą lub wyzwaniem, aż po szantaż. Działające pod wpływem emocji i chwili nastolatki często nie zdają sobie sprawy z wpływu, jaki sexting może wywierać na ich dorosłe życie. Należy pamiętać, że w “internecie nic nie ginie” to utarty już cytat, o którego bolesnej prawdziwości przekonało się niestety wiele osób.
Nastolatki, chcąc zaimponować znajomym lub umocnić swój związek z sympatią, mogą nie dostrzegać niebezpieczeństw takich działań. Zdarza się, że przesłane komuś intymne materiały zostają udostępnione w sieci, a skutkami tego trudnego i bolesnego doświadczenia mogą być np. rówieśniczy ostracyzm, a także poważne konsekwencje psychiczne, takie jak depresja czy zachowania autodestrukcyjne. Ponadto raz wrzucone do sieci materiały mogą nigdy z niej nie zniknąć i nawet przez lata rzutować na życie oraz przyszłość dziecka.