Sim Swap zagrożenia prosto z naszego telefonu

Sim Swap zagrożenia prosto z naszego telefonu

Metoda SIM swap jest również znana jako przechwytywanie karty SIM czy dzielenie karty SIM. Jest to metoda, w której przestępcy przejmują różne konta, oszukując operatorów komórkowych. Atakujący wykorzystuje socjotechnikę do zbierania informacji o ofierze. Jest to też oszustwo polegające na podmianie karty SIM służącej do autoryzacji transakcji w systemach bankowości internetowej.Okazuje się, że nie jest to niemożliwe, ale złodzieje muszą się do tego dobrze przygotować. Najpierw zbierają możliwie dużo informacji na temat ofiary. Część z nich pozyskują na przykład z serwisów społecznościowych.

Potrzebują też loginu i hasła do bankowości internetowej. W tym celu wykorzystują phishing lub wirusy, które skutecznie wyciągają tego typu informacje. Po zalogowaniu się na rachunek ofiary mogą pozyskać informacje na temat tego, jaki numer używany jest do wysyłania kodów SMS i zidentyfikować operatora telefonii komórkowej. Atak jest o tyle niebezpieczny, że dzieje się niejako za naszymi plecami. Złodzieje podejmują próbę oszukania operatora telekomunikacyjnego. Operatorzy nie stosują natomiast bardzo restrykcyjnych metod w procesie wymiany karty SIM. Nie do końca może się więc przed takim atakiem skutecznie ochronić. Można jednak zminimalizować ryzyko. W celu zabezpieczenia się przed atakiem warto z rozwagą korzystać z serwisów społecznościowych, czyli ostrożne upowszechnianie danych osobowych. Dobrze jest także zastanowić się, czy udostępniać swój profil wszystkim użytkownikom sieci czy lepiej zwęzić dostęp wyłącznie do grupy znajomych.

Wnikliwe weryfikujemy, komu udostępniamy skany swoich dokumentów. Należy jednak zadać sobie pytanie czy chcemy, aby skany naszych dokumentów znalazły się w sieci. Należy pobierać aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł. Niestety nie zawsze jest to gwarancja bezpieczeństwa, a przestępcom udaje się zamieszczać trefne oprogramowanie także w oficjalnych sklepach internetowych. Dlatego przed ściągnięciem aplikacji dobrze również sprawdzić, kto jest jej dostawcą oraz jakie oceny otrzymała od innych użytkowników.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *