Wpływ smartfonów na nasz wzrok

Wpływ smartfonów na nasz wzrok

Smartfony zawładnęły naszym światem. Coraz więcej z nas nosi w kieszeni lub torebce inteligentne telefony, co chwilę na nie zerkamy, przeglądamy Sieć, gramy, a nawet czytamy książki. Jednak nie jest to zdrowe dla naszych oczu. Ekrany naszych telefonów emitują pełne spektrum kolorów, ale to właśnie niebieskie promieniowanie ma najkrótszą długość fali i składa się z energetycznie naładowanych fotonów. Promienie pochodzące z niebieskiego spektrum skupiają się tuż przed siatkówką, więc trzeba wytężyć wzrok, aby uzyskać ostrość obrazu, a to niebieskie promieniowanie może zakłócać pracę receptorów w siatkówce.

Mała odległość między oczami a ekranem powoduje dodatkowe obciążenie okolic oczu. Ograniczony ruch naszych oczu ze względu na obszar wyświetlania nie pozwala na niezbędny ruch oczu. Kolosalne obciążenie wzroku potęguje również, gdy oglądamy informacje na ekranie w ciemnym pomieszczeniu. Jasne światło zmusza nas do wpatrywania się w ekran, co powoduje, że nasze powieki rzadziej mrugają, a z czasem dochodzi do wysuszenia oczu, co dodatkowo pogarsza suche powietrze w pomieszczeniach. Z kolei suche oczy mogą być początkiem poważnej choroby oczu, będącej nieprawidłowością w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Także mała czcionka na ekranie naszego telefonu zwiększa obciążenie oczu. Poważną konsekwencją nadmiernej pracy z bliska może być skurcz akomodacji. Akomodacja to zdolność ostrego widzenia z bliska i daleka.

Soczewka oka podczas patrzenia na bliskie obiekty robi się bardziej kulista dzięki odpowiedniemu napięciu włókien okrężnych mięśnia rzęskowego. Po wytężonej pracy wzrokowej z bliska trwającej dłuższy czas, włókna mięśniowe pozostają napięte mimo patrzenia w dal.Najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć problemów z oczami jest ograniczenie używania urządzeń z niewielkim ekranem. Jeśli musimy korzystać z nich przez dłuższy czas, warto robić przerwy i umożliwić oczom odpoczynek. Co 20 minut oderwijmy na około 20 sekund wzrok od ekranu i skupmy się na oddalonym punkcie. Taki zabieg redukuje zmęczenie oczu. Pamiętajmy też o mruganiu. Możemy również korzystać z kropel nawilżających oczy.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *