Oszustwo metodą na kod blik

Oszustwo metodą na kod blik

Polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

Podczas takiego oszustwa możemy także paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Oszuści wystawiają rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśli, że po tak dokonanej płatności, zamówiony towar zostanie do niego szybciej wysłany. Niestety towar nie zostanie wysłany, a osoba, która otrzyma ten kod pobierze nasze pieniądze i w dodatku taka osoba jest całkowicie anonimowa. Najpopularniejszy sposób tego oszustwa to oszustwo na Facebooka. Schemat postępowania jest dosyć prosty, czyli przestępca przejmuje konta facebookowe lub tworzy fikcyjne konto. Podszywają się pod naszych znajomych. Następnie w prywatnej wiadomości proszą nas o pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj dodaje, że jest akurat przy kasie i zapomniał portfela, a jedynym rozwiązaniem i sposobem pomocy jest płatność kodem BLIK. Niestety, w rzeczywistości przestępca nie jest naszym znajomym i nie stoi przy kasie w sklepie, ale przed bankomatem, a kod BLIK ma służyć wypłacie środków z konta.

Aby uchronić się przed tego rodzajem oszustwem należy chronić nasze dane. Jeśli otrzymujemy wiadomość, że ktoś potrzebuje od nas pieniędzy, bo znajduje się w wyjątkowej sytuacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed udostępnieniem kodu BLIK, czy przekazaniem pieniędzy w jakiejkolwiek innej formie to powinniśmy się upewnić, na przykład telefonicznie, że faktycznie osobą potrzebującą jest w tym wypadku nasz znajomy, a nie ktoś, kto się pod taką osobę podszywa.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *