Co to jest VPN i jak z niego korzystać?

Co to jest VPN i jak z niego korzystać?

Zachowanie prywatności danych ma pierwszorzędne znaczenie dla wielu firm, ale także dla wielu osób, które pracują obecnie w domu. Połączenie VPN jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą chronić swoje dane w jak największym stopniu. Urządzając domowe biuro, zwłaszcza jeśli zamierzasz z niego stale korzystać, musisz zwrócić uwagę na pewne koncepcje organizacji, ergonomii i oczywiście bezpieczeństwa.

Co to jest VPN?

Wirtualne sieci prywatne, znane jako VPN, są bardzo interesującą opcją, z której wiele osób korzysta w tej nowej rzeczywistości pracy telematycznej. Dzięki nim możemy zabezpieczyć nasze komputery przed ewentualnymi atakami, a tym samym zapobiec utracie krytycznych informacji. Wiele firm używa ich już w swoich biurach, a teraz nadszedł czas, aby wypróbować je w domu.

Do czego służy VPN i jakie są jego zalety?

Wszystkie inteligentne urządzenia, które mamy w domu, są podłączone do naszego routera lub modemu, który z kolei łączy je z Internetem. W ten sposób powstaje środowisko pracy znane jako sieć lokalna. Specyfika VPN polega na tym, że pozwala nam wygenerować wirtualną sieć, która nakłada się na naszą własną sieć domową, wstawiając się pomiędzy nasz router a podłączone do niego elementy (komputery stacjonarne, laptopy, telefony, a nawet telewizory), aby uniknąć utrzymywania bezpośredniego kontaktu z usługami internetowymi, do których chcemy mieć dostęp. Czy istnieje różnica między bezpośrednim podłączeniem mojego laptopa do Internetu, a wykorzystaniem VPN do dodania dodatkowej warstwy do naszej sieci domowej? Oto niektóre z zalet.

  1. VPN-y pozwalają na większą prywatność od wszelkiego rodzaju śledzenia danych, takich jak ilość czasu spędzonego w Internecie czy miejsce, w którym go spędzamy. To nie Twoja sieć domowa, lecz VPN łączy się w pierwszej kolejności z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi, a za jej pośrednictwem z naszymi komputerami.
  2. Pozwalają one na ominięcie ograniczeń geograficznych dotyczących treści. Niektóre usługi są ograniczone regionalnie i mogą być niedostępne w Twoim miejscu zamieszkania. Dzięki VPN możliwe jest zdefiniowanie wirtualnej strefy geograficznej, aby udawać, że znajdujesz się w innym kraju. Jest to ważne w przypadku platform streamingowych, jeśli przebywasz za granicą, ale także w celu uzyskania dostępu do serwerów niektórych firm.
  3. Wreszcie, i być może najważniejsze, przynajmniej w środowisku biznesowym, jest bezpieczeństwo zapewniane przez korzystanie z VPN. Wirtualna sieć prywatna nie tylko dodaje dodatkową warstwę separacji pomiędzy naszą siecią domową a odwiedzanymi przez nas witrynami internetowymi, ale także wykorzystuje techniki szyfrowania do ochrony naszych połączeń. Utrudnia to pracę potencjalnym hakerom.

Kto może skorzystać z VPN?

Korzystanie z połączenia VPN jest korzystne dla każdego pracownika, który musi regularnie uciekać się do telepracy, czy to w związku z podróżami służbowymi, czy też innymi potrzebami osobistymi. Zapewnia także bezpieczny dostęp do danych przechowywanych przez firmę, przy jednoczesnym przestrzeganiu protokołów ochrony, co nie byłoby możliwe przy użyciu samej sieci domowej. Należy zauważyć, że tego typu sieć jest całkowicie legalna w naszym kraju, do tego stopnia, że wiele firm oferuje tego typu połączenie lokalnie w swoich budynkach lub nawet udostępnia klucze dostępu VPN, aby utrzymać bezpieczeństwo swoich danych, gdy ich pracownicy muszą podróżować.

Przykładowo, sieci publiczne na lotniskach są znacznie bardziej narażone na ataki ze strony ich użytkowników. I to jest coś, o czym wiedzą potencjalni napastnicy, zawsze szukający nowych połączeń. Korzystając z VPN, mamy pewność, że wszystkie nasze informacje są przesyłane w postaci zaszyfrowanej, co uniemożliwia przechwycenie haseł i innych danych. Korzystanie z VPN jest więc wysoce zalecane zarówno wtedy, gdy zamierzamy przebywać w domu, zwłaszcza ze wspólnym komputerem dla całej rodziny, jak i wtedy, gdy zamierzamy często podróżować. W rzeczywistości każdy, kto łączy się z sieci kawiarnianych, lotniskowych czy miejskich, powinien poważnie rozważyć skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, aby uniknąć utraty danych.

Co jest mi potrzebne do korzystania z VPN?

Na szczęście sprzęt potrzebny do korzystania z VPN jest bardzo niedrogi. Router oferowany przez Twojego operatora powinien działać, ale ponieważ niektórzy operatorzy telefoniczni oferują bardzo tanie routery o ograniczonych funkcjach, zawsze lepiej uniknąć problemów i zastąpić urządzenie oferowane wraz z instalacją modelem specjalnie zaprojektowanym do korzystania z sieci VPN. Routery nowszej generacji zostały przygotowane do pracy z tą technologią, w rzeczywistości pozwalając na utrzymanie konwencjonalnego połączenia domowego i połączenia VPN. W ten sposób dzieci mogą oglądać swoje filmy strumieniowe w salonie z maksymalną przepustowością, podczas gdy komputer do pracy może łączyć się niezależnie z siecią VPN, która może być nieco wolniejsza.

Podobnie modele do gier, wykorzystują tę metodę podwójnego połączenia, aby oddzielić gry od połączeń roboczych, ponieważ VPN może zwiększyć opóźnienia i utrudnić konkurencyjne gry. Oddzielając te dane, uzyskujemy lepszą wydajność, pozostawiając konwencjonalne, szybkie, nieszyfrowane połączenie dla rozrywki i bezpieczne połączenie VPN dla pracy.
Na poziomie komputera, oprogramowanie VPN działa na każdym nowoczesnym komputerze. Jeśli jednak chcemy założyć własną sieć prywatną i mieć w domu kilka działających urządzeń, zawsze najlepiej zdecydować się na komputery z procesorami Core i5 i Ryzen 5, które zapewniają świetną wydajność w bardzo przystępnych cenach.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *