Spam telefoniczny zmorą XXI wieku

Spam telefoniczny zmorą XXI wieku

Denerwują cię stosy e-maili, które wpadają do twojego spamowego kosza? Och, to jest straszne! Ja również mam ich coraz więcej na swojej poczcie. Ale jest coś znacznie gorszego niż spam mailowy. Co to takiego? No tak. To spam telefoniczny. Na poczcie mamy tę wygodę i przewagę, że często nasza inteligenta skrzynka odbiorcza sama umie posegregować wiadomości, by wpadały do odpowiednich folderów. A nawet jeśli nie – nie musimy wchodzić w żadną interakcję z wiadomościami-śmieciami. Nic nie jest tu bezpośrednie, więc jest to o wiele prostsze. Spam telefoniczny wygląda inaczej i na pewno też się z nim spotkaliście. Jeden, dwa telefony dziennie to norma? Znamy ten temat. Problemem jest to, że wciąż je odbierasz!

Jeżeli posiadasz jeden z nowszych smartfonów, powinieneś mieć również świeżo wprowadzaną wygodną opcję ostrzegania przed spamem. Gdy dzwoni do nas obcy numer, wyświetla się napis „spam” lub „podejrzenie spamu”. I już! Nie musisz odbierać telefonu! To najprawdopodobniej fotowoltaika, sklepy internetowe, banki z możliwością wzięcia szybkiego kredytu. Nie daj się skusić! Jeżeli nie należysz do grona szczęściarzy i dalej zdarza ci się odebrać telefon od obcej osoby (bo na przykład nie masz jeszcze dostępu do opcji wyświetlania podejrzenia o spamie), pamiętaj, aby zachować czujność! Tak jak zazwyczaj rozmowy z telemarketerami nie muszą skończyć się od razu tragedią, ale z pewnością są męczące i trwonią nasz czas, tak czasem zdarza się, że naprawdę można wpaść w sidła oszustwa.

Ludzie, mający wypracowaną sztukę manipulacji, świetnie odnajdują się na tym polu. Nie muszą grać całym sobą, wystarczy że podczas rozmowy są przekonujący, by skusić kogoś naiwniejszego do podjęcia jakichś działań, na przykład przelewów bankowych, zakupów internetowych.

Jak radzić sobie zatem z natrętnymi rozmówcami?

Pamiętaj, że nie musisz odbierać telefonu. Oczywiście, mamy odruch odbierania i nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że nie należymy do osób nieasertywnych i bardziej podatnych na manipulację. Wtedy musimy mieć się na baczności, nasza przygoda różnie może się skończyć. Jeżeli odbierasz telefon, słyszysz, że osoba po drugiej stronie jest ci obca, bądź stanowczy. To twój czas, nikt nie może ci go odbierać. Owszem, to praca tych ludzi, jest ci ich czasem szkoda, ale pamiętaj, że nie znasz swojego rozmówcy, nie masz pojęcia, kim on jest i nie znasz jego prawdziwych intencji.

Jeżeli chcesz przekonać się, kto do ciebie dzwoni, możesz spróbować poszukać na stronach https://ktoto.info lub https://odebrac.pl. Tu wpisujemy numer w wyszukiwarce, po czym przeglądamy opinie, komentarze na jego temat. Jeżeli okaże się, że to prywatny kontakt, może okazać się trudniej. Pamiętaj jednak, że przysługuje ci prawo zgłoszenia na policję sytuacji, w której jesteś zadręczany telefonami. Możesz też spróbować zablokować telefon samodzielnie. Nie jest to trudne działanie.

Zalecamy również rozmowy, mające na celu uświadomienie swoich bliskich – podzielmy się z nimi wiedzą. Warto przedstawić obraz niebezpieczeństwa związany z telefonami od obcych. Niewinna rozmowa może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji i utraty dóbr materialnych.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *