Kto kryje się za 882848505?

882848505

Widząc reklamy, które mają nas ostrzec przed wyłudzeniem danych osobistych zastanawiam się jak dużo musi być zgłoszeń o próbie popełnienia przestępstwa w sieci. Skoro już nas w telewizji ostrzegają to myślę, że oszustwa są o wiele częściej zgłaszane niż kiedyś. Może ich liczba sięga już kilkudziesięciu tysięcy albo kilkuset tysięcy? Bardzo się cieszę, że w końcu społeczeństwo jest edukowane. Internet to nie tylko rozrywka, ale też niebezpieczeństwo. Wszystkie dane jakie umieszczamy np. na portalach społecznościowych, serwisach randkowych itp. mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Myślę, że na każdym kroku trzeba uważać co się mówi oraz pisze. Czasy mamy tak zaskakujące, że coś co potencjalnie wydaje nam się bezpieczne może być tego przeciwieństwem. Liczba oszustów stale się zwiększa, dlatego trzeba każdy incydent zgłaszać odpowiednim służbom ścigania, sprawdzania.

Wyłudzanie danych osobistych, oszustwa, kradzież pieniędzy to najczęściej spotykane zagrożenia. W 2019 roku wyżej wymienione niebezpieczeństwa w sieci zostały zgłaszane do CERT Polska. CERT Polska to instytut badawczy zajmujący się sprawdzaniem, analizowaniem i przeciwdziałaniem wszelkich prób np. oszustwa. Weryfikowane są wszystkie zgłoszenia, które do nich trafiają i to aż przez dwie osoby. Osoby pracujące w CERT Polska stale rozwijają swoje umiejętności i doskonalą się. Zdarzały się również sytuacje z wyłudzaniem pieniędzy poprzez okup, czy też zgłaszanie podłożenia ładunku wybuchowego (np. bomba). Według raportu z 2019 roku opublikowanego na stronie CERT Polska było 6484 przeanalizowanych, sprawdzonych incydentów, czyli o 73% więcej niż rok wcześniej. Według danych zawartych w tym raporcie ponad 54% ataków to phising, czyli próba wyłudzenia loginu i hasła np. do konta bankowego. Zanotowano aż 224 fałszywych stron logowania do kont na portalach społecznościowych.

Postanowiłam wziąć pod lupę numer, który często dzwoni do ludzi +48882848505. Zobaczymy kto kryje się po drugiej stronie słuchawki. Operatorem tego numeru komórkowego jest T-Mobile. Bardzo dużo osób wyszukiwało informacji o tym numerze. Na stronie ktoto.info było ponad 76 tysięcy odsłon tego numeru (na dzień 13.01.2022). Przeczytając tą informację, myślałam że to jakaś pomyłka, ale okazało się że to prawda. Osoba dzwoniąca przedstawia się jako pracownik mBanku. W komentarzach ludzie piszą, że to Dmochewicz Krzysztof. Oczywiście to imię i nazwisko pewnie jest fałszywe. Użytkownicy opisują, że zapewne to obcokrajowiec jakiś, gdyż strasznie kaleczy język Polski. Dzwoni w sprawie usług finansowych, a dokładniej weryfikacja danych podanych w „mBank”. Prosi o adres zamieszkania, pesel, numer konta i inne poufne dane. Znalazłam informację, że nie jeden odbierający weryfikował ten numer właśnie w mBanku. Sprawa bardzo ciekawa. Kiedyś to był numer mBanku. Znalazłam nawet potwierdzenie na portalu społecznościowym facebook.pl, gdzie ktoś pytał czy numer +48882848505 jest ich. Odpowiedź dostał, że tak. To był wpis z roku 2019. Obecnie czyli w roku 2022, pracownik mBanku powiedział, że nikt od nich nie dzwoni z takiego numeru. Czy to znaczy, że oszust wykradł im numer? Czy może już w 2019 roku założył konto na facebooku pod nazwą tego banku i już wtedy działał? Jeśli faktycznie oszust jest aż tak cwany i pofatygował się nawet na portalach społecznościowych robić sobie „przykrywkę”, żeby być bardziej wiarygodnym to dla mnie jest to przerażające. Tak teraz myślę, że jeśli ten proceder wyłudzania danych trwa od lat i stąd też taka duża liczba odsłon wyszukiwania tego numeru w internecie, to taka osoba już „zarobiła” pewnie kilkadziesiąt tysięcy jak nie kilkaset tysięcy. W takich momentach zastanawiam się gdzie jest ta sprawiedliwość, czemu nikt jeszcze nie przerwał ten proceder wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy. Przecież jeśli nie otrzymywałby tych danych od ludzi to tak długo nie byłby „na rynku”. A to jest doskonały dowód na to że ludzie jednak dają się oszukać. I niestety to jest przykre. Pozostaje nam mieć nadzieję, że w końcu społeczeństwo zacznie reagować na próby wyłudzenia i że nie będzie podawać żadnych informacji obcym ludziom. Szczególnie jeśli jest to rozmowa telefoniczna. Każdy przez telefon może obiecywać „złote góry”, bo wie że zostaje anonimowy. Anonimowość takiej osoby polega na tym, że nikt jej nie rozpozna na ulicy i nie zgłosi że to właśnie ta osobą oszukuje innych ludzi.

Podsumowując oszuści są bardzo przebiegli. Zawsze trzeba być o krok do przodu, aby z nimi wygrać. Co nie zawsze jest łatwe. Zgłaszając każdą próbę wyłudzenia danych osobowych, czy włamań na konta bankowe lub portale społecznościowe jesteśmy o krok bliżej aby złapać oszusta. Tacy ludzie czują się bezkarni, gdyż my im na to pozwalamy. Ktoś pomyśli, a trudno nie będę robić „afery” za parę złotych, albo przy włamaniu na konto społecznościowe, myślimy a zmienię hasło i po problemie. A to niestety nie prawda. W taki sposób dajemy oszustom przyzwolenie na dalsze działanie. Mój apel: zgłaszajmy wszystkie podejrzane incydenty, aby w przyszłości ich uniknąć.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *