Złośliwe oprogramowania telefoniczne

Złośliwe oprogramowania telefoniczne

Posługując się codziennie smartfonami zapominamy, że w gruncie rzeczy są to już de facto pełnoprawne, choć miniaturowe komputery. A to oznacza, iż czyhają na nie zagrożenia takie jak wirusy, keyloggery i cały wachlarz złośliwego oprogramowania tworzonego przez cyberprzestępców po to, by wydobyć cenne dane lub po prostu uprzykrzyć nam życie. Głównym źródłem wirusów na smartfonach jest pobieranie aplikacji z niepewnych źródeł. Jeśli posiadamy smartfona z Androidem domyślnie możemy instalować aplikacje tylko ze sklepu Google Play, co zapewnia nam duże bezpieczeństwo.

Możemy jednak przypadkowo lub świadomie wyrazić zgodę na to, by instalować oprogramowanie także i z innych źródeł, wówczas otwieramy swój telefon na programową różnorodność, ale czasem też na potencjalne niebezpieczeństwo. Najczęściej spotykane wirusy to oprogramowanie szpiegujące czyli pracuje ono w ukryciu i udaje legalnie działającą aplikację. Wirus szpiegujący potajemnie zbiera informacje i przesyła je na serwer poleceń i kontroli należący do hakera. Mogą być to zarówno wiadomości SMS, MMS, odwiedzane adresy URL, jak i informacje o naciskanych klawiszach, nazwach użytkownika czy hasłach. Kolejny wirus to ransomware jest to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do plików na telefonie. Jest to wirus wykorzystywany przy próbach wyłudzenia. Haker oferuje możliwość odblokowania dostępu do danych w zamian za okup.

W większości przypadków nie jest to konieczne, a oprogramowanie ransomware można łatwo usunąć, chociażby przywracając kopię zapasową. Kolejny wirus to trojan czyli złośliwe oprogramowanie instalowane jest na urządzeniu wraz z inną aplikacją. Trojan utrudnia dostęp do zainstalowanego na sprzęcie oprogramowania. Może też całkowicie uniemożliwić korzystanie z telefonu. Ostatni to robaki są to niewielkie wirusy, często wysyłane jako załączniki lub odnośniki w wiadomościach SMS, MMS lub w komunikatorach, takich jak Messenger lub WhatsApp. Złośliwe oprogramowanie samoczynnie powiela się i zapełnia pamięć w telefonie, spowalniając tym samym jego działanie.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *