Wady posiadania telefonu komórkowego

Wady posiadania telefonu komórkowego

Telefony komórkowe stały się absolutnym must have naszych czasów. Czy znasz osobę, która nie posiada telefonu? Jeżeli tak, pewnie jest ona absolutnym ewenementem w otoczeniu. Wszak wszyscy, nawet starsi ludzie, inwestują już we własnego smartfona. Bez niego ani rusz! Cała wiedza o świecie, wszelkie informacje płynące z całej kuli ziemskiej, możliwość kontaktowania się, robienia zdjęć, filmów, korzystania z najprzeróżniejszych aplikacji – mieści się w tym małym przenośnym cudeńku. Tak, telefony mają tyle różnych zastosowań! To nasze kalkulatory, kalendarze, aparaty, kamery, budziki! Czy w ogóle telefon komórkowy może mieć jakąś wadę? A jeśli tak, to jaką? Czy przychodzi wam coś do głowy?

Nam przychodzi wiele wad. Po pierwsze telefony są nazywane również złodziejami czasu i to jest ich kluczową wadą. Przez nie, nawet nie wiemy kiedy, tracimy trzy, cztery kolejne godziny, bo spędzamy je na czacie, na Facebooku, Instagramie czy w innych aplikacjach. Nie robimy tam nic ważnego – po prostu w nieskończoność je przeglądamy!

Inną olbrzymią wadą bycia użytkownikiem telefonu komórkowego jest coraz powszechniejszy spam telefoniczny. Chyba wiesz, co to? Spam telefoniczny to powtarzające się połączenia od nieznanych numerów, które najczęściej należą do telemarketerów i oszustów. Powtarzają się czasem co kilka tygodni, czasem co parę miesięcy, ale bywa też tak, że powtarzają się nawet kilka razy w ciągu jednego dnia! To niesamowicie irytujące zjawisko, z którym sobie nie radzimy. Jak zapobiegać spamowi telefonicznemu, jak odciąć się od wiecznie nękających nas numerów?

Krok numer jeden – sprawdzaj numery telefonów na stronach takich jak ktoto.info czy odebrac.pl. W intuicyjny sposób wpisuje się numer w wyszukiwarce. Następnie, po kliknięciu “szukaj” dostajesz całą stronę powiadomień o danym numerze (oczywiście, jeśli już wcześniej był zgłaszany przez innych użytkowników). Masz okazję sprawdzić wówczas sekcję komentarzy, w których poszczególne osoby opowiadają o swoich doświadczeniach z owym numerem. Jest możliwość sprawdzenia, ile razy był wyszukiwany i kiedy ostatnio. Numer zostaje również oceniony – może być określony jako negatywny, neutralny, niebezpieczny lub bezpieczny. To społeczność tworzy tę stronę – im więcej ludzi wypowiada się na temat danego numeru, tym więcej znajduje się danych, informacji o kontakcie. Mamy możliwość sprawdzenia, skąd dzwoni numer i czy jest powiązany z jakimiś próbami oszustwa – na przykład związanymi z wyłudzaniem danych osobowych, z propozycją kredytu, i tym podobne. Widzisz więc, że nie musisz od razu składać skargi na policji – w tych czasach większość operacji jest intuicyjna, zatem najprostsze wpisanie numeru w Google skończy się twoim sukcesem. Chyba że ów numer nigdy nie został zgłoszony. Wtedy rzeczywiście, jeśli sytuacja z nękaniem się powtarza, możesz powiadomić odpowiednie służby.

Pamiętaj, że gdy odbierasz telefon, często pomagasz telemarketerom. Oszuści mają swoje sposoby – dzwonią, a gdy odbierasz, rozłączają się. Chcą usłyszeć, z kim mają do czynienia – kobieta czy mężczyzna, a także, czy w ogóle numer jest aktywny.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *