8 złodziei czasu
Czy zdarzyło ci się, że poświęciłeś więcej czasu na rzeczy, które nie są ważne, a zaniedbałeś te, które są naprawdę istotne? Jeśli tak to nie jesteś jedynym, któremu się to przydarzyło. Wszyscy w pewnym momencie staliśmy się ofiarami złodziei czasu. Dzisiaj chcę o nich porozmawiać, ponieważ ważne jest, abyś je znał, abyś był uważny i unikał dawania im miejsca w swoim życiu.
1. Prokrastynacja
Niestety wszyscy mamy z nią ogromny problem. Najogólniej mówiąc „prokrastynacja” jest to nałogowe odkładanie obowiązków i zadań na później. Oczywiście w tym czasie, jak obowiązki i rzeczy do zrobienia czekają na nas i naszą wolną chwilę, my nie robimy nic konstruktywnego. Zaczynasz dzień z myślą o pracy domowej, ale najpierw musisz zrobić coś innego. Potem pojawia się coś jeszcze innego, potem coś innego i tak dalej. Pod koniec dnia lub tygodnia, masz dużą ruinę pracy domowej do odrobienia. Moja rada jest taka, że zamiast odkładać to zadanie, które czeka na wykonanie, spróbuj zakończyć je tak szybko, jak to możliwe. Kiedy skończysz, zobaczysz, że twoja energia będzie inna, ponieważ nie będziesz się martwił, że masz coś do zrobienia.
2. Media społecznościowe
W dzisiejszych czasach media społecznościowe zajmują dużo naszego czasu. W rzeczywistości badania wykazały, że przeciętna osoba spędza na nich około 118 minut dziennie. Co daje ponad 16 godzin tygodniowo. Najlepiej więc ustawić sobie limity i kontrolować czas jaki poświęcamy na media społecznościowe, zwłaszcza, że w większości przypadków nic one nie wnoszą do naszego życia, po za pogorszona samooceną i listą zapisanych memów czy filmików z kotkami.
3. Mówienie wszystkiemu „tak”
Czy jesteś jednym z tych ludzi, którzy zwykle mówią „tak” wszystkim przysługom? Czy zgadzasz się na wszystko o co proszą cię twoi przyjaciele lub inni ludzie? Czasami może być trudno powiedzieć „nie”, ale pamiętaj, że Ty i Twoje priorytety jesteście na pierwszym miejscu. Jeśli powiesz „tak” priorytetom innych, stracisz cenny czas na to, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Czas wolny, odpoczynek, dobra książka czy po prostu zadbanie o sobie, ponudzenie się czy spędzenie czasu samemu ze sobą.
4. Perfekcjonizm
Wszyscy wiemy, że doskonałość nie istnieje. A jeśli by istniała byłaby niesamowicie nudna. Są jednak tacy ludzie, którzy chcą zrobić wszystko doskonale, perfekcyjnie i najlepiej. Do tego stopnia, że obserwują najmniejszy szczegół w każdej czynności, którą wykonują. Przez co marnują niesamowicie dużo czasu. Do tego zapominają o priorytetach. Nie zawsze coś musi być zrobione na 100%, czasem wystarczy 80%. Nie zdają sobie sprawy, że czasami lepiej wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczy ze wszystkich perspektyw.
5. Obawy i zmartwienia
Stres i zmartwienia mogą pojawić się w naszym życiu. Przeważnie kiedy najmniej się tego spodziewamy. Niezależnie od tego, czy wykonujemy zadanie, czy spędzamy czas wolny, zmartwienie może przejąć pierwszy plan w naszej głowie. Poświęć więc chwilę i przejrzyj to, co cię psychicznie martwi. Unikaj chęci samodzielnego rozwiązania wszystkich problemów, a zamiast tego zaakceptuj je. Krok po kroku znajdź rozwiązanie i pamiętaj, że z czasem sytuacja ulegnie poprawie. Kolejną rzeczą jest unikanie marnowania więcej czasu na martwienie się o to, co może się wydarzyć. Nie skupiaj się tak bardzo na jutrze, ale na teraźniejszości i dniu dzisiejszym.
6. Sprawdzanie telefonu
Z pewnością nie możesz nie spojrzeć na swój telefon, aby sprawdzić, czy Twój znajomy opublikował na Facebooku nowe zdjęcia. Jesteśmy uzależnieni od bycia na bieżąco i żyjemy w nieustannym lęku, że coś nas ominie. Przez co omija nas prawdziwe życie. Telefon i media społecznościowe są najgorszymi rozpraszaczami, jakie mogą istnieć. Dlatego za każdym razem, gdy idziesz coś robić, odłóż telefon na bok i zabierz się do pracy.
7. Niezdecydowanie
Tak wiele uwagi poświęca się podejmowaniu decyzji, że może spowodować to ogromną stratę czasu. Tak, to prawda, że przed podjęciem decyzji najbardziej wskazane jest przemyślenie wszystkich za i przeciw. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy utknąć w nich na wiele godzin. Jeśli chodzi o mniej znaczące kwestię powinniśmy odpuszczać i nie zastanawiać się pół dnia jaki kolor krawata wybrać.
8. Strach
Strach może uniemożliwić nam robienie wielu rzeczy. W rzeczywistości, jeśli żyjemy naszym życiem ukrytym w strachu, nie podejmując żadnego ryzyka, nie znajdziemy okazji do rozwoju lub odkrycia czegoś, co czyni nas szczęśliwymi. Ten punkt jest niestety powiązany z poprzednim. Czasami niezdecydowanie opiera się na strachu. Strach przed złym postępowaniem, strach przed porażką, strach przed nowym etapem w życiu itp.