Dlaczego tak wielu oszustów grasuje na OLX?

Dlaczego tak wielu oszustów grasuje na OLX?

OLX to dość popularny portal oferujący nam sprzedaż, kupno czy wymianę przedmiotów, które posiadamy. Do tego możemy znaleźć też za jego pomocą pracę. Wydaje się więc, że to doskonałe narzędzie dla tych, którzy lubią okazję i potrafią je wyłapać nawet wśród tysiąca ofert. Oszuści też zdali sobie z tego sprawę, dlatego znajdziemy ich całą masę ogłoszeń, która ma na celu przyciągnięcie nas i wykorzystanie.

Oszust wie, czego potrzebujesz

To najlepszy sposób na znalezienie kogoś, kto jest gotowy wydać dla nas pieniądze albo coś nam wysłać. Oszust chętnie wykorzysta każdą osobę, która liczy na tanie i szybki zakupy. Dlatego podstawową metodą oszustwa na OLX jest wystawienie atrakcyjnego sprzętu, najlepiej elektronicznego, za dużo poniżej ceny rynkowej i innych wystawców używanego sprzętu. Jeszcze lepsze efekty może odnieść, jeśli wystawimy obiekt kolekcjonerski. Pewnie mniej osób się na niego połasi, ale nie ma ryzyka, że zorientują się, że cena jest niewłaściwa, a nawet nie trzeba jej znacząco obniżać. Oszuści wiedzą, co działa na klientów tego typu portali, czasami dbają o pozory, a czasami nawet nie kryją się, że chcą całą transakcję przeprowadzić szybko, bez śladów i możliwie najmniej inwazyjnym środkiem płatności.

OLX ma przewagę dla oszusta

Założenie konta i umieszczenie ogłoszenia jest w pełni darmowe, do tego sam portal nie ingeruje w transakcję i nie może nam niczego zagwarantować, jeśli coś pójdzie nie tak. Oszust może więc robić, co mu się tylko spodoba, a szansa na to, że uniknie odpowiedzialności, jest bliska stu procent, tym bardziej, jeśli wyłudza tylko niewielkie kwoty. Wiele osób nawet nie chce iść na policję z zawiadomieniem o tym, że zostali oszukani. Po pierwsze dlatego, że się wstydzą, a po drugie dlatego, że wiedzą, że sto złotych nie jest warte ich biegania po mieście i czekania w kolejce. Dzięki temu ostrożny oszust może spokojnie działać i nawet za pomocą tego samego ogłoszenia wyłudzić parę tysięcy złotych, zanim zostanie zdjęte albo jego konto zostanie zablokowane. To najgorsza kara, której może się spodziewać.

Na OLX jest zawsze dużo chętnych osób

Dzięki temu, że OLX jest darmowy, przyciąga całą masę użytkowników, którzy wystawiają na swoich profilach przedmioty na sprzedaż, a za nimi przychodzą zainteresowani kupujący. Nawet jeśli raz zostaniemy oszukani, to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej robić zakupy za pomocą tego portalu. W końcu to nie on nas oszukał, ale jeden z użytkowników. Dlatego zdarza się, że kilka razy zostaje oszukana ta sama osoba, czasami nawet w taki sam sposób. Na OLXie cały czas pojawiają się do tego nowe osoby, które nie są zaznajomione z metodami oszustów i niespecjalnie uważają na podejrzane wiadomości, wierząc we wszystko, co się im powie. I w ten sposób masa ludzi traci swoje oszczędności życia.

Nowe metody i nowi gracze

Na OLX co chwila pojawia się nowa metoda wyłudzania pieniędzy, czasami nawet nie jest ona przeprowadzana przez Polaków, a zagranicznych graczy. Każdy może dziś paść ofiarą oszusta, nawet jeśli wydaje nam się, że doskonale się zabezpieczamy i znamy wszystkie sztuczki stosowane przez drugą stronę. Pozostaje nam w tym wypadku szczególna ostrożność i unikanie głupich błędów przez naszą własną próżność.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *