Savoir vivre podczas rozmów przez telefon
W dzisiejszych czasach większość pełnoletnich osób ma telefon komórkowy albo stacjonarny. Można również spotkać młodzież, która korzysta z tego urządzenia. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas chce mieć kontakt ze swoim dzieckiem. Bardzo często telefon jest używany nie tylko do rozmów telefonicznych, ale i w celach rozrywkowych. Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że bez telefonu jak bez ręki. Niestety, zdarzają się osoby, które nie mogą żyć bez tego urządzenia. Nie mało jest też przypadków, gdzie obserwujemy problem jakim jest uzależnienie od telefonu. Najczęściej dotyka osoby w wieku 16-25 lat. Wiadomo, jeśli zapomnimy telefonu z domu to zastanawiamy się czy jest sens wracać po niego, czy wytrzymamy jeden dzień bez tego urządzenia. Osoby uzależnione najczęściej wszędzie chodzą z nim np. do toalety, pod prysznic, na zakupy do sklepu, który jest tuż za rogiem. Dla takich ludzi 15 minut bez telefonu to wieczność. Ale na szczęście w dzisiejszych czasach są możliwe terapie i wychodzi się z tego uzależnienia.
Najczęściej jednak telefony służą nam do kontaktu z innymi osobami, rzadziej do SMS-owania. Warto znać podstawowe zasady savoir vivre podczas rozmów telefonicznych. Pozwoli nam to uniknąć „gafy”. Dzięki znajomości savoir vivre możemy zrobić dobre pierwsze wrażenie. Kultura osobista jest bardzo ważna szczególnie, gdy dzwonimy do potencjalnego pracodawcy. Dużo osób twierdzi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. I niestety często tak jest. Zwykła rozmowa telefoniczna może mieć wpływa na to czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną czy usłyszymy standardową odpowiedź „odezwiemy się w późniejszym terminie albo po zakończeniu rekrutacji”. Takie słowa świadczą, o tym że najprawdopodobniej podczas rozmowy było coś co nie do końca odpowiadało naszemu rozmówcy. Oczywiście nie zawsze tak jest ale bardzo często. Właśnie dlatego warto znać podstawowe zasady savoir vivre podczas rozmów telefonicznych.
W przypadku rozmów z osobami, których nie znamy najlepiej dzwonić w godzinach pracy tej osoby. Można stwierdzić, że idealny czas jest między 9:00-17:00. Wyjątkiem są telefony do osób, które pracują w nocy, wtedy trzeba dostosować się do ich planu dnia. Jeśli dzwonimy do rodziny to godziny mogą się wydłużyć nawet do 20-stej. Wyjątkiem są nagłe zdarzenia np. ktoś z rodziny miał wypadek i potrzebuje pomocy. Gdy pierwsi wykonujemy połączenie czy do osoby nieznajomej czy do kogoś z rodziny należy przedstawić się w pierwszej kolejności, aby odbierający wiedział z kim rozmawia. Szukając pracy warto zanotować sobie do kogo wysyłało się CV, aby w przypadku telefonu od potencjalnego pracodawcy, wiedzieć z kim się rozmawia. Jeśli zagłębimy się w charakter firmy to na pewno zostaniemy docenieni.
Dzwoniąc do kogoś, warto kulturalnie zapytać czy można zająć chwilkę, aby upewnić się że rozmówca nie jest zajęty. Jeśli ktoś do nas dzwoni, a nie można w tej chwili rozmawiać, należy rozmówcę o tym poinformować i poprosić o telefon późniejszych godzinach. Jeśli rozmawiamy w miejscu publicznym np. tramwaju, rozmowa powinna być jak najkrótsza, rzeczowa oraz cicha, aby nie przeszkadzać innym pasażerom. Nie wchodzimy w słowo rozmówcy. Jest to niekulturalne i może zostać negatywnie odebrane przez drugą osobę.
W sytuacji, gdy czekamy na ważny telefon, a jesteśmy na np. rodzinnym obiedzie, należy przeprosić towarzystwo i odejść najlepiej w miejsce gdzie nie będziemy nikomu przeszkadzać. Taka rozmowa powinna być szybka, aby nie urazić gości swoją długą nieobecnością. Dzwoniąc do kogoś należy zachować spokój i czekać aż ktoś odbierze. Nie należy rozmawiać w tej chwili z innymi osobami np. w pokoju, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy ktoś odbierze. W przypadku, gdy osoba do której dzwonimy nie odbiera, nie należy dzwonić „do skutku”. Gdy dzwonimy do kogoś, a straciliśmy zasięg i przerwało nam rozmowę, to my powinniśmy: pierwsi oddzwonić oraz zakończyć rozmowę telefoniczną. Wyjątkiem są sytuacje w których, rozmawiamy z osobą wyżej usytuowaną bądź osobą starszą, w takich przypadkach to te osoby powinny pierwsze zakończyć rozmowę. Rozmawiając z osobą obcą przez telefon powinno się odpowiadać na pytania pełnymi zdaniami, a nie skrótowo typu tak, nie, może, kiedyś, na pewno itp. Takie odpowiedzi rozmówca może uznać za lekceważące.