Nomofobia co to takiego?
Nomofobia to nic innego, jak lęk przed rozłąką z telefonem. Nie jest to kolejne sensacyjne odkrycie amerykańskich naukowców, tylko realny problem. Każde pokolenie jest narażona na pewne czynniki, które typowe są dla czasów, w jakich żyjemy. Wciąż pędząca i zmieniająca się rzeczywistość, która nie wnosi dla naszego życia jedynie ułatwień i korzyści. Dzięki współczesnej technologii nasza codzienność stała się prostsza i wygodniejsza. Jednocześnie jednak narażeni jesteśmy na wiele negatywnych czynników. Ta choroba nazywana jest przez ekspertów chorobą cywilizacyjną.
Zalicza się do niej między innymi: cukrzycę, otyłość, choroby nowotworowe, ale także anoreksję, nerwice i depresję. Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej ludzi korzysta z telefonów komórkowych. Urządzenia te stają się coraz bardziej wszechstronne. Ich wielofunkcyjność i obiecywana przez producentów niezawodność. A to z kolei działa jak narkotyk, wabi i uzależnia. Niestety uzależnienie od telefonu jest coraz częstsze w społeczeństwie. Obejmuje nie tylko dwudziesto- i trzydziestolatków, lecz coraz częściej młodszych ludzi. Największa nomofobia jest wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które nie zna życia bez internetu i dotykowych smartfonów. Nadmierna żądza korzystania z telefonów często skutkuje zwiększeniem ciśnienia krwi, drżeniem rąk, kołataniem serca, czy zawrotami głowy. Nałóg ten wpływa także na obniżenie koncentracji i częste poczucie niepewności. Może też doprowadzić do ataków paniki i obłędu.
Nonofobię możemy rozpoznać gdy natarczywie myślimy o telefonie, trzymamy blisko siebie komórkę, mamy obsesję bycia w stałym kontakcie, jesteśmy dyspozycyjni całą dobę. A także mamy strach przed utratą telefonu, nie wyłączamy go podświadomie i kontrolujemy poziom naładowania. To tylko niektóre objawy choroby. Pierwszym krokiem leczenia takiej choroby powinna być wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Dobrze sprawdzają się grupy wsparcia, które łączą osoby z tym samym zaburzeniem. Zwykle głównym zadaniem jest cyfrowy detoks, czyli ograniczony dostęp do telefonu i zastąpienie go innymi zajęciami.