Jak rozpoznać fałszywą ofertę o pracę?

Jak rozpoznać fałszywą ofertę o pracę?

Fałszywe oferty o pracę są przeważnie prostym sposobem na wciągnięcie w oszustwo niczego nieświadomych ludzi, którzy szukają czegoś na szybko. Dotyczy to szczególnie pracy zdalnej, w przypadku której oszust w ogóle nie musi się z nami kontaktować. Jednak fałszywe oferty o pracę mają kilka elementów, które mogą nam pomóc zdemaskować potencjalne oszustwo i uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Oferta wystawiona przez osobę fizyczną

Jeśli jakaś firma wystawia swoją ofertę, to powinna robić to pod swoją nazwą i postarać się wszystko uwiarygodnić. Jeśli zamiast nazwy przedsiębiorstwa, które szuka pracownika, widzisz zwykłe imię, a do tego konto zostało założone niedawno, to znak, że coś może być nie tak. Oczywiście nie oznacza to od razu, że mamy do czynienia z oszustwem, ale powinno to włączyć naszą czujność. Często taka osoba pisze w ogłoszeniu tak, jakby prowadziła do tej pory jednoosobową działalność i starała się znaleźć tylko kogoś do pomocy. Jednak może się okazać, że to oszustwo, które ma na celu wciągnąć nas w większą grę.

Zdecydowanie za duże pieniądze jak na ofertę

Jeśli widzisz kolejne ogłoszenie, na którym wystawca oferuje Ci pięć tysięcy złotych brutto za jeden przepracowany tydzień w miesiącu, to jest to oczywiste oszustwo. Albo na takie pieniądze absolutnie nie będziesz mógł liczyć, albo chodzi o zostanie słupem lub inną wykorzystywaną osobą. Pamiętaj, że nie ma niczego za darmo, a tak duże pieniądze często nie należą się doktorowi po latach studiów. Nigdy nie daj się nabrać na łatwe pieniądze. W takich wypadkach często nasze obowiązki nie są nawet w żaden sposób wyszczególnione, wystawca pisze tylko, że chodzi mu o kogoś ambitnego, gotowego do poświęcenia 2-3 godzin dziennie.

Znikome lub żadne wymagania

W przypadku normalnych ogłoszeń o pracę praktycznie zawsze pojawiają się wymagania i zakres obowiązków, które będziemy wykonywać. Jednak w przypadku fałszywych ogłoszeń o pracę bardzo często okazuje się, że nasz potencjalny pracodawca zupełnie niczego od nas nie oczekuje, a nawet zachęca do kontaktu osoby bez doświadczenia. Jedynym warunkiem jest pełnoletność i posiadanie maila do komunikacji. To bardzo często taktyka, która ma skłonić do współpracy osoby bez doświadczenia i większych kwalifikacji sporą sumą i wręcz gwarancją dostania porządnej pracy, a do tego elastycznych jej godzin.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *