Cyberprzemoc. Co to takiego?
Cyberprzemoc to rodzaj przemocy przez Internet. Prześladowca straszy, poniża, obraża ofiarę poprzez komentarze w mediach społecznościowych, czy robienie jej zdjęć lub kręcenie filmów bez jej zgody. Następnie materiały umieszcza na ogólnodostępnych witrynach odwiedzanych przez wiele osób. Napastnicy często prześladują i utrudniają życie swoim ofiarom również wysyłając im obraźliwe SMS-y lub e-maile. Podobnie jak przemoc fizyczna, cyberprzemoc ma wzbudzić poczucie zagrożenia.
Do cyberprzemocy zwykle dochodzi między rówieśnikami, sprawcy to często koledzy i koleżanki ze szkoły. Zdarza się też, że za cyberprzemocą stoi nieznana osoba. Najczęstsze formy cyberprzemocy to agresja słowna, np. wyzywanie na czatach internetowych, umieszczanie komentarzy na forum internetowym w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby. Następna taka forma to upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów. Jest to też zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach społecznościowych, a także włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś w celu zamieszczania w jego imieniu obraźliwych postów i zdjęć na profilach innych użytkowników. Polega też na szantażowaniu i ujawnianiu sekretów. Dąży do wykluczenia z grona „znajomych” w internecie i celowego ignorowania czyjejś działalności w sieci. Należy pamiętać, że nawet pozornie niewinny żart może być rodzajem cyberprzemocy. Uważajmy na to, co piszemy. Musimy też wiedzieć, że za niektóre formy cyberprzemocy grozi odpowiedzialność karna.
Pamiętajmy, że na przemoc nie wolno odpowiadać tym samym. Jeśli czujemy, że sprawa nas przerasta, skontaktuj się ze specjalistami lub odpowiednimi służbami. Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów („zgłoś nadużycie”). Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMS-y lub wiadomości. Jeżeli jesteśmy świadkami cyberprzemocy to reagujmy i sprzeciwiajmy się.