Czym jest komunikator Signal?
Często powtarzają się stwierdzenia, iż mało kto jest w stanie funkcjonować bez Internetu czy telefonu. Wydaje się, że to samo można już odnosić do darmowych komunikatorów internetowych, które stały się dla wielu osób podstawowym i bardzo wygodnym narzędziem do komunikacji. Jednym z nich jest Signal. Nie najpopularniejszy, ale mimo tego coraz częściej wyszukiwany przez kolejnych użytkowników. Nic dziwnego, bo porównanie z chociażby królującym Messengerem wcale nie jest tu bezzasadne. Z komunikatora Signal można korzystać między innymi na urządzeniach mobilnych.
Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku chęci używania wersji dla komputerów i tak trzeba mieć aplikację na swoim smartfonie. Istnieje jednak aspekt, w którym na tle innych aplikacji należy wyróżnić Signal. Komunikator, według zapewnień producenta, gwarantuje pełną prywatność. Do rejestracji potrzebujesz numeru telefonu, natomiast wszystkie przekazywane treści są objęte szyfrowaniem end-to-end i systemem peer-to-peer. To innowacyjna technologia zapobiegająca odczytywaniu i modyfikowaniu konwersacji przez osoby trzecie. Poza tym do swojej dyspozycji masz szereg dodatkowych funkcji, na przykład ukrycie lokalizacji w rozmowach i ograniczenie liczby wyświetleń obrazów lub filmów dla odbiorcy. Struktura i kod programu są otwarte, dzięki czemu każdy chętny może je przejrzeć w poszukiwaniu dziur.
Rozwój aplikacji jest finansowany przez kilka niezależnych fundacji, a nie z pieniędzy dużej firmy, która chciałaby wszystko monetyzować a zatem nie ma kogoś, kto mógłby się przesadnie interesować tym, z kim rozmawiamy, stąd mocniejsze nastawienie na poufność. Bezpieczne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Signal, zwykle przechowują rozmowy tylko w pamięci lokalnej urządzenia ze względu na ryzyko wymuszonego odszyfrowania. Stworzyło to jednak długotrwały problem przenoszenia historii rozmów między urządzeniami bez potencjalnego ujawnienia wszystkich rozmów, które odbył dany użytkownik.