Nadużywanie telefonu komórkowego

Nadużywanie telefonu komórkowego

Czyżbyś właśnie uznał, że twoje maniakalne używanie telefonu komórkowego wymknęło się spod kontroli? Wspaniale! To znaczy, nie wspaniale, że masz pewnego rodzaju problem, ale wspaniale, że właśnie przyznałeś to przed samym sobą. Chyba czas coś z tym zrobić, nie sądzisz?

Gdy popadamy w uzależnienie, często ciężko nam przyznać, że rzeczywiście tak jest. Usprawiedliwiamy się przed sobą, że przecież inni też tak robią, że to naturalne, że każdy ma potrzebę koncentracji na sobie w ciągu dnia. Owszem, tak właśnie jest, jednak czy powinniśmy wobec tego koncentrować się tylko na sobie przez… cały czas? Czy uważasz, że to zdrowe, gdy sięgamy po telefon od razu po przebudzeniu, w czasie posiłków, a także przed samym snem? I nie umiemy go odłożyć nawet, gdy rozmawiamy z bliską nam osobą? Lub – nie tyle co coś w nim przeglądamy, ale po prostu mamy odruch złapania za niego, skontrolowania czy nie przyszły powiadomienia, mimo że – halo! – właśnie z kimś rozmawiamy? Z kimś, kto właśnie stoi czy siedzi tuż obok nas, wymaga naszej uwagi, chce spędzić z nami czas? No właśnie. Niektóre sytuacje wskazują na bardzo poważny problem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy, bo uważamy to za obraz pewnej „normy”. Gdyby jednak przyjrzeć się ludziom, którzy nie używają smartfona, możemy dostrzec, jak skupieni są na otaczającej ich rzeczywistości i swoich rozmówcach lub po prostu ludziach, którzy są w pobliżu.

Jeżeli chcesz powrócić do stanu, w którym potrafiłeś funkcjonować bez nieustannego zapatrywania się w telefon komórkowy, postaraj się wprowadzić kilka zasad do swojej codzienności.

Zasada pierwsza – odkładamy komórkę minimum godzinę przed snem. Dlaczego? Światło niebieskie nie tylko wpływa negatywnie na nasz wzrok, ale również sztucznie pobudza nas w momencie, gdy powinniśmy powoli wyciszać ciało i zmysły, by o właściwej godzinie udać się na spoczynek. Zadbaj o to, by nie przeglądać telefonu w łóżku, przed samym zasypianiem, bo sen jest twoją podstawową potrzebą. Musisz się regenerować po całym dniu. Natura postanowiła, że najlepsza na to jest pora nocna. Jeżeli ciężko ci nie korzystać z telefonu, gdy już lekko przysypiasz, poproś o pomoc bliską osobę. Niech schowa przed tobą smartfona na noc i odda ci dopiero na drugi dzień po śniadaniu. Możesz też wynieść go do innego pokoju na czas snu.

Dlaczego miałbyś dostawać swój sprzęt dopiero po śniadaniu? Otóż dlatego, że dzięki temu wprowadzisz kolejny zdrowy nawyk – przestaniesz sięgać po telefon zaraz po przebudzeniu, co spowodowało wytworzenie bezwarunkowego odruchu łapania za niego już od samego rana. Dzięki temu skoncentrujesz się na naturalnym pobudzeniu do funkcjonowania, zaczniesz dzień od pełnowartościowego posiłku bez asysty telefonu. Może zrobisz też trening, pobiegasz lub pospacerujesz przed kolejnym energicznym dniem?

Wprowadzaj powyższe zasady stopniowo, nie zniechęcaj się, gdy coś ci nie wychodzi. Próbuj po kilka razy. Gdy sobie nie radzisz, poproś bliską osobę o wsparcie, a jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy specjalisty – udaj się do psychologa.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *