Co zrobić gdy dzwonią oszuści na wnuczka?

Co zrobić gdy dzwonią oszuści na wnuczka?

Oszustów nie brakuje, a stare bazy danych są dziś banalne do hakowania. Każdy może pozyskać nasz numer i zacząć do nas wydzwaniać. Kiedy masz podejrzenie, że osoba po drugiej stronie jest oszustem i stara się wyłudzić od Ciebie pieniądze, koniecznie zareaguj. Ona doskonale wie, jak zadziałać na twoje nerwy i zdobyć pieniądze od każdego staruszka, nawet jeśli jesteś pewien, że nie masz żadnych wnuków.

Nie podawaj żadnych imion i charakterystycznych danych

Kiedy dzwoni do Ciebie ktoś, kto podaje się za twoją wnuczkę albo wnuczka, najpewniej nie ma pojęcia, jak nazywają się twoi bliscy i czekasz, aż sam mu podpowiesz. Dlatego przy rozmowie z kimś, kogo podejrzewasz o bycie oszustem, nie podawaj żadnych danych, imion, nazwisk ani innych rzeczy, które powtórzone przez osobę dzwoniącą mogłyby dać Ci mylne wrażenie, że naprawdę rozmawiasz z wnukiem. Zamiast tego możesz zadawać pytania. Jeśli nie doczekasz się odpowiedzi albo usłyszysz, że przecież doskonale ją znasz, rozłącz się od razu. Oszust nigdy nie przyzna się wprost, że jest oszustem.

Rozłącz się i zadzwoń do osoby, pod którą podszywa się oszust

Oszuści będą starali się zmusić Cię, żebyś się nie rozłączał, ale nie musisz ich słychać. Zrób to, kiedy podejrzewasz, że dzieje się coś złego i zadzwoń do osoby, pod którą tamta się podszywała. Jeśli nie odpowie albo będzie miała wyłączoną komórkę, coś może być na rzeczy, ale na wszelki wypadek zadzwoń też do jej rodziców. Osoba, która dzwoni do Ciebie z nieznanego numeru, prawie na pewno nie jest twoim bliskim. Nie ważne, jak zła byłaby sytuacja po drugiej stronie słuchawki, nie możesz stracić czujności. Oszust tylko czeka, aż puszczą Ci nerwy i zaczniesz podejmować głupie decyzje na jego korzyść.

Zawiadom organy ścigania

Oszustwo na wnuczka powinno być zgłoszone na policję jak najszybciej po telefonie. Możesz do niej zadzwonić i poinformować o tym, co się stało. Nie bój się zadzwonić, policja jest po twojej stronie i wytłumaczy Ci, co powinnaś dalej robić. Jeśli powiedzą, że się u Ciebie zjawią, koniecznie ich wylegitymuj, bo oszust może być niedaleko twojego mieszkania i podsłuchiwać. Skoro zyskał twój numer telefonu, to adresem też może dysponować. Skup się i wytłumacz dokładnie, jak przebiegała rozmowa. Może dzięki temu uda im się powiązać twoją sprawę z innymi podobnymi i przybliżyć się do ujęcia sprawców.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *