Jak walczyć ze spamem telefonicznym?

Skąd się biorą fałszywe potwierdzenia przelewów?

Biorąc pod uwagę funkcjonowanie oraz sposób przekazywania informacji, w obecnych czasach zdecydowanie króluje internet oraz telefony komórkowe. Nie wychodząc z mieszkania możemy załatwić większość spraw urzędowych, zrobić zakupy nawet w niższych cenach niż oferują nam sklepy stacjonarne, wykupić ubezpieczenie na życie, dom czy samochód, zapłacić rachunki, zarejestrować się do przychodni i tak dalej. Wielu z nas posiada zakupione internetowo bilety komunikacyjne, które w razie kontroli pokazujemy na ekranie telefonu a nawet posiadamy tak zwany e-dowód.

W związku z ogromnym postępem technologicznym narodziły się powszechnie znane wiadomości oraz telefony spam. Internetowy spam kojarzy się nam zazwyczaj z wiadomościami e-mail, gdzie otwierając elektroniczną skrzynkę pocztową widzimy kilkanaście e-maili z reklamami różnych firm i produktów. Nasz mózg jest w stanie je odróżnić i nie otwierając reklam przenosimy je do kosza, nie zwracając na nie szczególnej uwagi. W związku z powyższym różnego rodzaju firmy poszły krok dalej, dzwoniąc na nasz prywatny numer komórkowy. Jest to tak zwany telefoniczny spam. Zazwyczaj dzwonią do nas automatyczne sekretarki, ale też konsultanci proponując przejście do innej sieci komórkowej, zapraszając nas na różnego rodzaju pokazy pościeli, odkurzaczy lub proponując bezpłatne badania co w rzeczywistości jest haczykiem by naciągnąć nas na zakup super materaca masującego.

Firmy dostosowują się do panujących trendów lub potrzeb potencjalnych klientów. Obecnie najpopularniejszą formą spamu jest reklama i chęć sprzedania nam ekologicznych źródeł ciepła czy fotowoltaiki. Często dany produkt nawet nas nie dotyczy ponieważ mieszkamy w bloku bez możliwości montażu paneli lub nie spełniamy wymogu dotyczącego wieku. Można wywnioskować, że nadawca nie wie nawet z kim rozmawia.

Należy zadać sobie pytanie jak sobie radzić ze spamem telefonicznym? Dla wielu z nas są to połączenia uciążliwe, wnet nękające o każdej porze dnia i nocy. Pierwszą i można powiedzieć najważniejszą zasadą jest szanowanie własnego numeru telefonu, by nie dopuścić do tego, aby dostał się on w niepowołane ręce. Nie wpisujmy numeru telefonu w internetowych formularzach czy konkursach ponieważ telemarketerzy właśnie w taki sposób pozyskują możliwość kontaktu z nami. Zostawmy pustą rubrykę lub podajmy wymyślony numer telefonu.

Zwracajmy również uwagę kto do nas dzwoni, nie odbierajmy nieznanych nam, podejrzanych numerów. Jeśli zadzwoni do nas numer, który nie widnieje w naszej książce adresowej, warto go sprawdzić, wpisując w wyszukiwarce numerów na stronie ktoto.info i zaczerpnąć informacji na jego temat. Po wpisaniu numeru telefonu na górze strony i kliknięciu „wyszukaj” znajdziemy opinie oraz komentarze dotyczące nadawcy połączenia.

Spam telefoniczny to nie tylko chęć zaproszenia nas do zakupu produktów. Zdarzyć się może, że otrzymamy wiadomość SMS z prośbą o dopłatę za zamówioną paczkę bo na przykład konieczna była zmiana firmy kurierskiej lub przesyłka idzie do nas z innego kraju i należy opłacić jej przejście przez granice. Absolutnie nie należy wchodzić w linki umieszczone w wiadomości. Efektem takiego kliknięcia może być opróżnienie naszego konta bankowego przez oszusta. Dla własnego dobra należy zwracać uwagę na każde połączenie przychodzące i dwa razy się zastanowić zanim podniesie się słuchawkę.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *