Dlaczego musimy chronić nasze dane?

Dlaczego musimy chronić nasze dane?

Dziś nikogo nie dziwi podawanie swoich danych w internecie. Robi to praktycznie każdy, nawet zakładając kolejne konto na portalu społecznościowym. Ci z nas, którzy chwalą się ukończonymi szkołami, miejscami, gdzie spędzamy wakacje i nowymi członkami rodziny są najbardziej narażeni na kradzież tożsamości. A to dziś najgorsze, co może nam się przydarzyć, bo nasze dane są bezcenne, bez względu na to, jak my do nich podchodzimy.

Nasz numer PESEL jest święty

Numer PESEL mówi o nas wszystko. Każda osoba, która ma do niego dostęp, może być dla nas niebezpieczna. Dziś tyle wystarczy, żeby zalogować się na zaufany profil, spreparować różnego rodzaju umowy czy wziąć na nas kredyt. To najważniejsze dane, jakie musisz chronić. Niestety wiele osób nie ma żadnego problemu z chwalaniem się nim. Widnieje na naszych zdjęciach ukazujących mandaty albo właśnie odebrane prawo jazdy. Często nie wiemy, jakie dane mamy zamazać i zupełnie o tym nie myślimy, szczególnie że takie zdjęcia wrzuca się pod wpływem emocji i nie myśli się o ewentualnych konsekwencjach.

Oszust może zostawiać po sobie nasze dane

Kiedy ktoś zdobywa nasze dane, to może ukraść nam tożsamość i skutecznie się nią posługiwać. Takie dane są bardzo cenne, bo wystarczą, żeby oszust był nie do namierzenia, a do tego zostawia fałszywy trop. Oszuści to nie tylko osoby, które włamują się do banków albo wciskają emerytom garnki niewarte swojej ceny, to też osoby aktywnie działające w internecie, na serwisach ogłoszeniowych czy grupach na Facebooku, które codziennie wyciągają od niewinnych osób setki złotych. Nawet jeśli zdarzy im się oszukać jedną osobę dziennie, to wciąż masa osób pomyśli, że to my za tym stoimy.

Każda osoba może nas po nich znaleźć

Niedawno pewien twórca na TikTok pokazał nam, jak łatwo jest znaleźć czyjś adres po fragmencie widoku z okna. Więc jak łatwo byłoby nas komuś namierzyć, kiedy wrzucamy do internetu swoje zdjęcia z wakacji, okolicy, swojego samochodu albo szkoły, do której chodzimy. To wszystko to ważne informacje, z których każda osoba może spokojnie wyciągnąć ważne dla siebie wnioski. To nieprawda, że nie jesteś warty odszukania, każda obca osoba jest potencjalnie niebezpieczna, nie zakładaj więc, że jesteś za mało znany albo ciekawy, żeby ktoś zaczął Cię prześladować. Każdy może stać się celem w dzisiejszych czasach.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *