Czy odbierać nieznane numery?

Czy odbierać nieznane numery?

Czy odbierać nieznane numery? Najlepiej nie odbierać, ponieważ przeważnie pod takie numery podszywają się oszuści. Jak sama nazwa wskazuje, są to połączenia telefoniczne traktowane podobnie jak w przypadku mail jako spam. Lecz w tym przypadku narażają użytkownika na dodatkowy koszt, jeżeli odbierze lub oddzwoni. Dodatkowo przestępcy wysyłają sygnał rozłączenia, żeby rozmówca pomyślał, że się rozłączył, a połączenie nadal trwa i w tle odbywa się naliczanie sporej kwoty.

Od niedawna wśród oszustów zrobiła się popularna metoda na tak zwany „tańszy abonament”. Polega ona tym, że oszust dzwoni do ofiary, przeważnie do osoby starszej, podając się za pracownika Telekomunikacji Polskiej, która oczywiście już nie istnieje od dawna. Pod pretekstem przejścia na tańszy abonament wyłudza poufne dane osobowe. Druga forma tego oszustwa to po odebraniu telefonu z konkretnego numeru odzywa się automat. Kobiecym głosem mówi, iż w danej sieci dostępny jest tańszy abonament i jeżeli chcemy z niego skorzystać należy nacisnąć konkretną cyfrę na klawiaturze. Na taką metodę może oszust również podać się za pracownika banku. Dzwoni wtedy do osoby, którą chce oszukać z ważną wiadomością dotyczącą karty debetowej lub kredytowej. Najpierw przeprowadza weryfikację naszych danych, co można wykonać po wybraniu odpowiedniej cyfry na telefonie. Jeśli w tym momencie osoba oszukiwana postanowi się rozłączyć, to usłyszy od dzwoniącego oszusta, że może to doprowadzić do zablokowania konta do czasu przeprowadzenia weryfikacji.

Gdy wybierze opcję potwierdzenia danych wtedy oszuści żądają danych takich jak: imię, nazwisko, adres, pesel, hasło i datę ważności karty. Gdy oszuści mają te dane, to wtedy dzwonią do banku i zmieniają adres i inne dane, dzięki czemu przejmują kontrolę nad kontem osoby pokrzywdzonej. Aby bronić się przed tego typu oszustwami, jak już wcześniej wspomniałem, nie należy odbierać nieznanych numerów. Przed zadzwonieniem należy sprawdzić ten numer, wpisując go w wyszukiwarkę internetową w poszukiwaniu właściciela i wystawionych o nim opinii.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *