6 zasad aby chronić swój smartfon

6 zasad aby chronić swój smartfon

Żyjemy w czasach, w których telefon wie o nas często więcej niż my sami. Obecna smartfony to inteligentne urządzenia, które dzięki zastosowanej technologii monitorują nasze zdrowie, sprawdzają lokalizację i pilnują naszych pieniędzy. Telefon zastępuje nam dziś portfel, zegarek, mapę czy dowód osobisty. Nic dziwnego, że urządzenie, które tak wiele może jest ogromną pokusą dla każdego złodzieja. Jak się bronić przed atakiem i na co uważać?

1. Aktualizacja oprogramowania

Każde urządzenie, nieważne czy to telefon, smartfon, a nawet router wymaga oprogramowania. Naprawdę sztaby ludzi, pracują nad tym, by było one stale aktualizowane, bo każda luka w systemie to potencjalna furtka dla hakerów, którzy po prostu włamują się do smartfonu. Nie pozwól, by ciężka praca tych ludzi szła na marne i za każdym razem, gdy aktualizacja jest dostępna, po prostu ja instaluj. Aktualizowane są także aplikacje i naprawdę, choć system na to powala, zadając pytania „nie teraz”, „w nocy” nie odkładaj tego na tzw. potem, tylko aktualizuj natychmiast. Po co masz dawać czas złodziejom?

2. Oficjalne aplikacje

Anonimowe strony czy fora oferują dziesiątki różnych aplikacji, z których cześć wydaje się nie tylko praktyczna, ale w dodatku niczym nie różni się od tych znanych. Naprawdę uwierz, że cyber złodzieje to bardzo zdolni ludzie, którzy zupełnie bez trudu odtwarzają dokładnie to samo, co oficjalni dostawcy aplikacji. Tylko haczyk tkwi w tym, że jest to dokładnie to samo wizualnie, a w praktyce dostarczamy złodziejom nasze dane podane, jak na tacy. Zawsze ściągaj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł.

3. Unikanie publicznego Wi-Fi

Publiczne łącza internetowe nigdy nie są do końca bezpieczne. To prawda, że w większości przypadków, połączenia pomiędzy naszym telefonem a poszczególnymi stronami są szyfrowane, ale przecież nie wiesz, jak zabezpieczony jest publiczny router. Co więcej, nie wiedzą także tego dostawcy danych konkretnej strony. To powód, dla którego dokładnie tak jak w samochodzie, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i pamiętaj, że przegląd wiadomości na pewno nie zaszkodzi, ale już bankowanie może być nie do końca bezpieczne.

4. Sprawdzanie wiarygodności wiadomości

Linki przesyłane w mailach, sms itp. Dostajemy codziennie wiele takich informacji. Musisz nauczyć się odróżniać, które z nich pochodzą z wiarygodnego źródła, a które absolutnie nie. Nie ma prostszego sposobu na złamanie hasła niż socjotechnika, czyli sterowanie człowiekiem. To, dlatego hakerzy tak często informują cię o dużej wygranej czy losowaniu, w którym masz spore szanse na wygraną. Pamiętaj, aby nigdy nie ulegać i nie klikać podejrzanych wiadomości, choćby nie wiem, jak kusząca miała być nagroda.

5. Logowanie przy pomocy odcisku palca

Linie papilarne są niepowtarzalne, a biometria to idealne rozwiązanie. Jeśli faktycznie twój smartfon jest skarbnicą wiedzy o tobie, używasz go do monitorowania zdrowia, a przede wszystkim bankowości, zainwestuj w urządzenie, które będzie w ten sposób chronione. Dzięki temu nawet gdy wpadnie w niepowołane ręce, nikt się do niego nie dostanie (chyba że pozyska też twój palec!)

6. Mocne hasło

Znasz to: 1234 lub po prostu qwerty albo najzwyczajniej w świecie twoja data urodzenia. Nie to nie są silne hasła i każdy bez trudu je złamie. Zadbaj o to, aby twoje hasło dostępu było naprawdę mocne i stosuj kombinacje, które znasz tylko ty.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *