Jesteś uzależniony od używania telefonu?

Jesteś uzależniony od używania telefonu?

Czy znów łapiesz się na tym, że chciałbyś jak najlepiej wykorzystywać swój życiowy czas, ale nie masz pojęcia jak to zrobić, skoro jesteś uzależniony od używania telefonu komórkowego? Nie chodzi o to, że czasem ciut za długo rozmawiasz przez niego z koleżanką lub lubisz odpisywać na wiadomości na czacie. Nie, bardziej masz na myśli powtarzające się co kilka minut zaglądanie do telefonu, przeglądanie mediów społecznościowych po milion razy, jakby coś od ostatniego kwadransa miałoby się tam zmienić. Brzmi znajomo? A może masz dość, że twoją pierwszą czynnością po przebudzeniu jest sięgnięcie po telefon, odpisanie na wszystkie wiadomości, przejrzenie Instagrama…? Oj, myślę, że mogę być bardzo blisko twoich odczuć. Jeśli trafiłam w którekolwiek z nich, przeczytaj ten artykuł do końca.

Nikt z nas w początkowej fazie uzależnienia nie potrafi się do niego przyznać. Jest to dla nas o tyle trudne, że oszukujemy się, wmawiając sobie, że wcale tak nie jest. Ba, często dostrzegamy wadę związaną z naszym uzależnieniem u innych osób, podczas gdy my sami jesteśmy tegoż nałogu najlepszym obrazem. Jak zatem poradzić sobie z tym okropnym stanem, jak znów móc funkcjonować bez ciągłego przymusu sięgania po telefon, przeglądania stron, zdjęć i nieustannego odpisywania po dosłownie sekundzie? Doradzamy w kilku słowach, możliwe, że coś z naszych sposobów ci pomoże.

Na początek zadbaj o higienę swojego snu – nie chodzi o to, aby spać razem ze środkami do higieny! Zależy nam, abyś zadbał o prawidłową liczbę godzin snu, a także, abyś nie zaburzał go bodźcami przed samym zaśnięciem lub gdy przebudzasz się w nocy. Co dokładnie mamy na myśli? Nie sięgaj po telefon komórkowy! Smartfon powinieneś odłożyć minimum godzinę przed udaniem się na spoczynek, aby światło niebieskie nie męczyło już zarówno twojego wzroku, jak i umysłu, rozbudzając go w sztuczny sposób. Telefon wynieś do innego pokoju, aby cię nie kusiło sięgnięcie po niego albo poproś bliską osobę, by na noc schowała go przed tobą w bezpieczne miejsce i rano cię obudziła. Co ważne – nie ruszaj telefonu aż do czasu, gdy zjesz pierwszy posiłek! To ważne, bo jeśli co rano podczas jedzenia śniadania przeglądasz social media – wyrabiasz w sobie kolejny zgubny nawyk, jakiego w ogóle nie powinno być.

Pamiętaj, aby poza powyższym, planować każdy swój dzień. To pomoże zachować ci rytm dnia i za pomocą odhaczania, będziesz miał uporządkowany harmonogram i co najważniejsze – będziesz chciał się go trzymać, a zatem unikniesz nerwowego, niedyktowanego potrzebą, lecz wyrobionym nawykiem sięgania po smartfona. Zadbaj o siebie poprzez tę zwykłą rzecz – planowanie. Najlepiej na kartce, na której będziesz mógł odhaczać poszczególne wykonane czynności.

Innymi sposobami na wyjście z uzależnienia od telefonu komórkowego jest pobranie programów blokujących dostęp do aplikacji, które kradną twój czas lub wizyta u psychoterapeuty. Nie przejmuj się tym, że chodzisz do psychologa – czasy, w których ludzie się tego wstydzili i było to tematem tabu, już się skończyły. Dziś jest to absolutnie normalnym zjawiskiem, przez nas polecanym.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *