Nie wiesz, co to nomofobia?

Nie wiesz, co to nomofobia?

Smartfony stały się absolutnym hitem wśród wszystkich ludzi na wszystkich kontynentach na całym świecie? Możliwe. Ale czy wiesz, że nadmierne korzystanie z telefonu może wiązać się z nomofobią?

Nie wiesz, co to nomofobia? Tłumaczymy – nomofobia to lęk przed utratą stałego kontaktu ze światem na skutek niskiego zasięgu w telefonie, zgubienia sprzętu telefonicznego lub rozładowania baterii. I jak? Czy nomofobia dotyczy ciebie? Jeżeli tak, zapraszamy do dalszej lektury.

Nomofobia jest lękiem jak każdy inny, jednak wykształcił się dopiero w naszych, obecnych czasach. Może nie jest krępujący (choć zależy w jakim towarzystwie), ale na pewno bardzo uciążliwy. Dlaczego? Bo wiąże się z nałogiem, a żaden nałóg nie jest dla nas dobry, ponieważ wskazuje na to, że jest czegoś w naszym życiu za dużo. To może nas doprowadzić do nieciekawego stanu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Możemy spodziewać się spadku motywacji do działania, pogłębienia stanu depresyjnego, braku radości i spadku samooceny. Liczmy się również z tym, że ciało się zbuntuje. Momentalnie pogorszy się nasz wzrok, będą bolały i piekły nas oczy, głowa coraz częściej da o sobie znać, a nasze dłonie będą bolały w bardzo nieprzyjemny sposób – od zbyt długiego trzymania telefonu w ręku i przeglądania mediów społecznościowych lub innych przyjemnych głupotek. Co w takim razie możemy zrobić, aby pozbawić się tych wątpliwych rozkoszy? Ano – najlepiej będzie wyjść z nałogu. Tylko czy to takie proste?

Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z tym nieco nowoczesnym uzależnieniem i nie masz pomysłu, jak go zwalczyć – zachęcamy cię do skorzystania z pomocy psychologicznej. W gabinecie omówisz swój problem i dowiesz się, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Jeśli jednak czujesz siłę, by stoczyć walkę z samym sobą, zachęcamy cię do takiej formy poprzez drobne zmiany wprowadzane do codziennego funkcjonowania. O jakich zmianach mowa?

Obliczaj czas, jaki spędzasz w poszczególnych aplikacjach. Nie mówimy tu o liczeniu za pomocą klasycznego zegarka, choć oczywiście, tak też możesz sobie radzić. Zalecamy jednak pobranie programów, które będą kontrolować twój czas spędzany w poszczególnych aplikacjach. Będziesz mógł ustawić limit czasowy, po którym program zamknie aplikację i zablokuje ją na godzinę, dwie lub trzy. Takie narzędzia odnajdziesz w Google Play.

Proponujemy również odnalezienie pasji, która zacznie stanowić większość twojego wolnego czasu. W ten sposób zapomnisz o konieczności zaglądania do telefonu. Pasja może być dowolna – ważne, aby rzeczywiście cię pochłaniała, była pozytywną stroną twojego życia, czymś, na co każdego dnia czekasz z niecierpliwością. Pasję możesz, oczywiście, połączyć z pracą – wszak najlepsza praca to ta oparta na hobby. Wtedy spełniasz się i czujesz absolutną satysfakcję. Z telefonu będziesz korzystał znacznie rzadziej, co jest kluczowe.

Zalecamy także dbanie o odkładanie telefonu minimum godzinę przed snem i sięganie po niego dopiero po śniadaniu. To będzie powrót do dobrych nawyków, dzięki czemu ograniczysz korzystanie z telefonu komórkowego.

Jakub Goldberg

Ekspert serwisu ktoto.info, analityk z branży bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i społecznego. Specjalista w zakresie RODO i telemarketingu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *