605121121 dzwoni do ciebie?

605121121

Czy ciebie również dotknął spam telefoniczny? Ach, co za głupie pytanie. Z pewnością. Wszak kto ma smartfona nowej generacji i nie zmagał się w swoim życiu choć raz z połączeniami od telemarketerów czy zwyczajnych oszustów, naciągaczy, próbujących swoich sił przez telefon? W dzisiejszych czasach takie osoby mają o tyle trudniej, że często wyświetla nam się powiadomienie o podejrzeniu spamu, na wyświetlaczu widzimy, że jest to numer obcy, nie z naszej skrzynki kontaktów. Kiedyś, gdy miało się telefony stacjonarne, wyglądało to inaczej – należało odbierać wszystkie telefony, stąd wdawanie się w dyskusje z telemarketerami. Dziś mamy przywilej zignorować połączenie i to właśnie z niego powinniśmy korzystać jak najczęściej.

Dlaczego nie odbierać? Gdy odbierasz, zwiększasz prawdopodobieństwo powiększania się zjawiska spamu telefonicznego. Czemu? Często mamy do czynienia z tak zwanymi „głuchymi telefonami”, które są o tyle szkodliwe, że gdy odbieramy, od razu zostajemy odnotowani jako numer aktywny – co za tym idzie, wiadomo już, że nakręcamy spam dalej, telemarketerzy wiedzą już, że mogą do nas z powodzeniem dzwonić. Najprawdopodobniej odbierzemy.

Dlatego najlepiej zaprzestać odbierania. Jeśli jednak nie umiemy wyzbyć się odruchu kliknięcia w zieloną słuchawkę lub mamy problem z asertywnością i nie potrafimy przerywać tyrad telemarketerów, powinniśmy wiedzieć, zdawać sobie sprawę z istnienia takich stron, jak nieznany-numer, odebrac.pl, ktoto.info, numerytelefonu. W takich wyszukiwarkach jesteśmy w stanie sprawdzić pochodzenie nękającego nas numeru i zorientować się, czy jest to połączenie bezpieczne, czy nie, czego oczekuje od nas rozmówca. Może być tak, że po drugiej stronie jest zwykły telemarketer, ale zdarzają się też równie często połączenia zwyczajnie niebezpieczne – gdy następuje wyłudzanie danych osobowych, naciągactwo, manipulowanie. Najgorzej, gdy dotyka to osoby starsze – które często nie zdają sobie sprawy ze skali niebezpieczeństwa podczas odbierania od nieznanych numerów. Mogą nie tylko zostać naciągnięci na koszta samej rozmowy telefonicznej, ale również wyłudzić dodatkowe pieniądze i dane. Dlatego ważne jest, abyśmy rozmawiali z naszymi najbliższymi o takich możliwościach.

Specjalnie dla was sprawdziliśmy jeden z nękających numerów. Chcemy pokazać wam, jak działają strony typu: nieznany-numer. Na przykład, wyszukany na tej domenie numer 605121121 to numer komórkowy w sieci Plus, który został oceniony neutralnie przez większość użytkowników. Wyszukiwany był aż 5869 razy – co wskazuje na realny problem, skalę tego problemu. Wszak to nie mała liczba. Ostatnie wyszukiwanie miało miejsce zaledwie parę sekund temu. W dziale komentarzy czytamy, na przykład: „Phishing. Złodzieje danych do logowania w banku poprzez IKO.”, „Kradzież konta”, „próba włamania na konto bankowe”, „Złodzieje”, „SMS aktywujący aplikację IPKO, próba wyłudzenia”, „Pishing, oszuści.”

Jak widzisz, wiele możesz dowiedzieć się z samych komentarzy. Nie wahaj się więc sam ich wystawiać. W ten sposób poszerzasz wiedzę innych, tak jak ci inni poszerzają twoją.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *