Jak sprawdzić numer telefonu?

Jak sprawdzić numer telefonu?

Telefon jest koło nas praktycznie cały czas. Szczególnie jak gdzieś jedziemy w odwiedziny czy na zakupy. Gdyby nie to, że trzeba go co jakiś czas ładować to byłby prawie idealnym urządzeniem. Dlaczego prawie? Niestety, nie na wszystko mamy wpływ. Jeśli nie chcemy ciągle ładować telefonu to kupujemy taki, który ma dużą pojemność baterii. Ale nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się od połączeń z nieznanych numerów, które często widzimy na wyświetlaczu komórki.

Aby zweryfikować kto do nas dzwonił, najlepiej sprawdzić numer telefonu. Jak to zrobić? Jeśli mamy podłączenie do sieci to możemy to sprawdzić za darmo w Internecie. Klikamy w ikonkę typu Microsoft Edge, Mozilla Firefox. W „google” wpisujemy numer, który do nas dzwonił, a następnie zatwierdzamy. Po chwili mamy wyniki wyszukiwania. Możemy się spodziewać jednego z trzech scenariuszy:

  1. Zobaczymy kilka albo kilkanaście stron powiązanych z wynikiem wyszukiwania. Naszym zadaniem jest przeanalizowanie przynajmniej większości z nich. Czemu nie tylko np. pierwszych dwóch? Ponieważ informacje zawarte w Internecie mogą się od siebie różnić. Na każdej stronie możemy znaleźć zupełnie inne komentarze. Opinie ludzi mogą być inne, albo nie będą miały dla nas znaczenia. Wyszukując informacji o nieznanym numerze, najbardziej nam zależy aby dowiedzieć się kto dzwonił i co od nas chciał. Czytając komentarz spam, automatyczna sekretarka, numer nękający czy oszuści, dalej nie uzyskujemy odpowiedzi na pytanie co chciała osoba dzwoniąca. Oczywiście w jakimś niewielkim stopniu nakieruje nas na to czego możemy się spodziewać odbierając nieznany numer. Różnice w opiniach ludzi mogą być ze względu na to że każdy z nas jest inny i inaczej patrzymy na daną sytuację. Odbierać możemy różnie tą samą sytuację. To tak jak z filmem w kinie. Każdy z klientów widział to samo. A recenzji może być tyle samo co ludzi na sali. Dlatego tak ważne jest weryfikowanie informacji znalezionych w Internecie.
  2. W sytuacji, gdy dany numer jest przypisany do placówki, urzędu, instytucji to taką informację od razu uzyskamy. Nie będzie trzeba szukać w Internecie właściciela numeru. Minusem takiego wyszukiwania jest to, że będziemy musieli zadzwonić, aby dowiedzieć się po co ktoś próbował się z nami skontaktować. Czasem zdarzają się nieodebrane połączenia z numeru, który jest przypisany do danej sprawy. Fajnym przykładem jest numer +48222571145. Wpisując go w wyszukiwarkę otrzymamy dużo informacji, nawet będzie kilka artykułów o tym numerze. Z których jasno możemy się dowiedzieć, że za tym numerem kryje się Sanepid. Dzwonią, aby poinformować rozmówcę o nałożonej kwarantannie. Często już wcześniej wiemy, że jesteśmy w strefie izolacji i połączenie z tego numeru to tylko formalność. Lepiej odebrać numer +48222571145, ponieważ znajdziemy mnóstwo informacji, że przy którymś nieodebranym połączeniem możemy się spodziewać Policji pukającej do naszych drzwi.
  3. Ostatnim scenariuszem jest brak wyszukiwań. Tak się może stać jeśli numer dzwoniący do nas należy do osoby prywatnej. Jeśli ten numer nie jest powiązany nawet z kontem sprzedażowym np. allegro, olx to nie znajdziemy żadnej informacji nakierowującej nas na właściciela numeru. Brak wyszukiwań to z jednej strony dobrze, a z drugiej źle. Brak powiązań świadczy, że połączenie powinno być bezpieczne i możemy oddzwonić. Minusem jest to, że nie wiemy do kogo oddzwaniamy i co dana osoba chciała od nas. Takie informacje uzyskamy dopiero jeśli rozmówca odbierze połączenie od nas.

Sprawdzając nieznany numer możemy wywnioskować kto do nas dzwonił i co od nas chciał. Taka czynność nie zajmuje dużo czasu, a może nas uchronić przed błędem. Bardzo często za nieznanymi połączeniami kryją się oszuści. Sprawdzając obcy numer, jesteśmy w stanie zweryfikować czy połączenie jest bezpieczne. A po weryfikacji numeru w sieci, wiemy czy możemy oddzwonić czy lepiej zablokować niechciane połączenie. Jeśli za danym numerem kryje się oszust to tak łatwo się od niego nie uwolnimy. Ich specyfiką działania jest wydzwanianie do ludzi z różnych numerów, o różnych porach. Takie numery przeważnie różnią się od siebie tylko i wyłącznie trzema ostatnimi cyframi. To ułatwia nam zadanie, ponieważ jeśli wyświetli nam się podobny numer, wiemy do kogo najprawdopodobniej należy.

Taka dedukcja pozwala nam zaoszczędzić czas. A co najważniejsze uchroni nas przed oszustami. Odbieranie połączeń, których nie znamy nie jest dobrym rozwiązaniem. Mimo, że wiemy jak działają oszuści, to i tak możemy się nabrać. Ich zadaniem jest zrobić wszystko aby przekonać nas – odbierających, że są uczciwi, co niekoniecznie jest prawdą. Mogą również zachęcić nas do rozmowy mówiąc, że dostaniemy jakiś voucher na darmowy masaż. Bardzo często tracimy wtedy zdolność racjonalnego myślenia, tylko już planujemy kiedy pójdziemy. Takim działaniem oszust często usypia naszą czujność i nawet prośba o dane wrażliwe nie wzbudza u nas podejrzeń. Mając takie informacje oszust może wziąć na nasze dane jakiś kredyt, który później my musimy spłacać. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *