Stalking telefoniczny. Czym jest?
To nic innego jak długotrwałe, uporczywe nękanie, pomimo sprzeciwu osoby nękanej. Pojawia się wtedy, gdy sprawca podejmuje szereg zachowań, które skutkują u ofiary poczucie zagrożenia lub naruszenia jej prywatności. Jest to też szereg telefonów od stalkera, głuche telefony i dużo wysłanych SMS-ów. Niegdyś występował znacznie częściej, jednak pomimo rozwoju nowocześniejszych form komunikacji stalking przez telefon należy do najczęściej wykorzystywanych form prześladowania ofiary. Po odebraniu telefonu przez osobę prześladowaną często słyszy od stalkera żądania.
Wykorzystuje on też popularne komunikatory internetowe. Nie zawsze zawierają one treści zastraszające, czy zmuszające do podjęcia konkretnego działania, ale także zawierają próby wyłudzania danych, czy pieniędzy. Znamienną cechą jest, że stalkerzy dość często zmieniają numery telefonów, przez co zablokowanie wszystkich numerów staje się niemożliwe, a ponadto utrudnia to działanie policji. W większości stalking stanowi konsekwencję nieudanej relacji. Partner, który nie może pogodzić się z rozstaniem. Oczywiście nie stanowi to reguły. Zdarza się, że stalkerami są współlokatorzy, współpracownicy, czy też członkowie rodziny. Może to też być osoba, która upatrzyła sobie ofiarę. Przed stalkingiem telefonicznym możemy bronić się na kilka sposobów. Możemy się sprzeciwić stalkerowi. To ważne, aby nasz dręczyciel usłyszał, że nie życzymy sobie, aby do nas dzwonił, czy kontaktował się z nami w żaden inny sposób. Pamiętać należy o zabezpieczeniu dowodów wskazujących na to, że doświadczamy nękania. Wtedy nie możemy kasować SMS-ów i nagrywamy wszystkie rozmowy ze stalkerem. Warto takie prześladowanie zgłosić policji, nawet jeżeli nie jesteśmy pewni czy to, czego doświadczyliśmy to stalking.
Przestępstwo uporczywego nękania, jak i podszywania się pod inną osobę są czynami zabronionymi zagrożonymi karą pozbawienia wolności do lat 3, których ściganie następuje w trybie publicznoskargowym, ale na wniosek pokrzywdzonego. Warto skorzystać też z fachowej pomocy specjalistów. Długotrwałe doświadczenie lęku i poczucie zagrożenia, wymagać mogą pomocy psychologa.